Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích dopustili schvalování tohoto trestného činu.
Kalousek vyzval Hamáčka, aby policii dal podnět k prošetření závažných trestných činů, ke kterým podle něj dochází na sociálních sítích schvalováním teroristického útoku na Novém Zélandě. „Zastavme tu stoku dřív, než se v ní utopíme,“ dodal Kalousek.
Uvedl, že útoků na internetu zahlédl tolik, že už to pokládá za masivní záležitost. „Na Zélandu se stal terorismus nejhlubšího zrna. Pokud někdo schvaluje teroristický čin, je to mimořádně odporný projev. A podle mě je to dokonce trestné,“ pravil s tím, že zde by měla jak společnost, tak instituce dát najevo, že něco takového se tu schvalovat nesmí.
Z toho, co koluje na internetu k tomuto masakru, je zhrozený i Vondráček. „Umíraly děti a tam jsou komentáře typu: Ještě bych mu nosil munici. To je mimořádně hloupé,“ uvedl šokovaně a doufá, že policie zjistí, kdo přesně to psal, protože takový lid podle něj patří před soud.
Trošku jiný pohled poskytl Šmarda. I když souhlasí s předešlými názory, dodává, že tyto komentáře na internetu nejsou začátkem problému, ale až jeho vyústěním. „I tito nenávistní trollové na netu jsou obětí toho, co se dnes ve společnosti děje. Že píší takové lehkomyslné odpornosti, to je výsledek toho, že zde začali politici a některá média obchodovat s emocemi lidí a dělat si z nich byznys,“ pravil a dodal, že hledat by měli kořeny takového chování.
„Jak jsem řekl, ta stoka tu byla vždy, ale držela se v kanále, dřív bylo nepřijatelné něco takového nahlas říct a napsat na internet. Některá média a politici té stoce otevírají dveře, když říkají, že je to přijatelné,“ dal Kalousek za pravdu Šmardovi a dodal, že kdo to dělá, měl by skončit před soudem.
Pozornost se upnula na druhého muže hnutí ANO Faltýnka, který je druhým týdnem v podezření, že mohl ovlivňovat zakázku na dodavatele mýtného systému. Svůj pohled na věc tento víkend vysvětloval na mimořádném jednání v dolní parlamentní komoře. Opozici ale nepřesvědčil.
„Takhle to ve vašem hnutí skutečně chodí, že když má někdo pocit, že něco zařídí lépe, tak jde a sám si k tomu určí mandát a zařizuje to?“ obrátila se moderátorka s dotazem na Vondráčka. Ten se ušklíbl a poznamenal, že by jej spíš udivilo, kdyby byl třeba ze strany opozice pochválen. „Je to standardní situace. Faltýnek byl aktivní v letech 2015 a 2016 a jestli něco umí, tak vyjednávat,“ řekl důrazně šéf Poslanecké sněmovny, čímž Kalouska velmi rozesmál.
„Mělo to tam nějakou logiku a fungovalo to,“ řekl s tím, že to, že se setkávají politici s představiteli vrcholných úřadů a zástupci ministerstva, to se běžně děje. „Někoho vyslechnout není nic proti ničemu, možná dát do budoucna lepší pravidla,“ uvedl a zmínil, že mají na stole zákon o lobbingu. Zdůraznil však ještě, že by se mělo hledět na to, jak to celé dopadlo. „Soutěž nebyla zrušena, co se mělo stát se nestalo. Naopak proběhlo neutrální výběrové řízení a stát ušetřil patnáct miliard,“ připomněl Vondráček, podle kterého je Faltýnek holt mediálně zajímavá postava hnutí ANO.
Faltýnka přitom policie vnímá naopak jako svědka. „Ti policisté, co u něj ráno byli, mu sami řekli, že ho vnímají v pozici svědka,“ zdůraznil šéf Poslanecké sněmovny. A Kalousek se opět neudržel. Vondráček nyní předpokládá, že se Faltýnek po hotelech už s nikým scházet nebude. „Vím, kolik lidí chodí za kým do Poslanecké sněmovny, to je realita. Každý si ale musí jen najít svou čáru a podle toho se chovat,“ doplnil.
Slova se ujal šéf poslanců TOP 09, který připomněl, že v každém případě musí platit pravidla. „Politik smí dělat jen to, k čemu je zákonem zmocněn. Nebo k tomu, k čemu ho někdo zmocněný oprávnil,“ bouchl do stolu s tím, že hnutí ANO je opět na štíru s právním státem. „Faltýnek nemůže jít a sám si mandát vzít, tím porušil pravidla poltického chování. Způsob, kterým se to snaží vysvětlit, je úsměvný,“ míní Kalousek, podle kterého jde o nepřijatelné jednání s obrovským korupčním přídechem.
„Ještě před pár lety by to byl okamžitý konec jakéhokoli politika, kdyby se to stalo. Strašně moc se u nás posunulo vnímaní konfliktu zájmu, ve kterém je ANO a jeho předseda neustále,“ kroutil Kalousek hlavou.
To už ale Vondráčkovi došla trpělivost a Kalouskovi vpálil jeho telefonát s vyšetřovateli ve věci případu Vlasty Parkanové. „Tento váš telefonát je dodnes slavný, udělejte si pořádek sám u sebe,“ řekl s tím, že kdyby v mýtném skutečně něco závažného bylo, tak už to dávno ví. A měl by na stole žádost o vydání o zahájení trestního stíhaní Faltýnka. „Policie Faltýnka bere v pozici svědka,“ řekl Kalousek a zopakoval, že nejde o žádnou kauzu.
Jejich dohady rozsekl místopředseda ČSSD Šmarda, který se pustil do zhodnocení situace „selským rozumem“. „Pánové, vy tady předvádíte reality show. Jednou tu předseda ANO křičí s pěnou u úst na Kalouska, že je to největší zloděj. Pak se to zase prohodí a křičí Kalousek to samé o Faltýnkovi,“ smál se s tím, že tahle show už nikoho nenavnadí a lidé toho mají akorát dost.
„Nezávidím tady panu Vondráčkovi, chudák tu sedí, není mu to příjemné, je to vidět. Faltýnek nepřišel, tak dělá právníka panu Faltýnkovi,“ politoval pobavený Šmarda šéfa Poslanecké sněmovny. Vondráček se vzpřímil a oponoval, že tam sedí rád a rád řekne fakta.
Šmarda vložil do debaty i svůj věcný pohled na věc. Celá situace je podle něj jinak a obsah kauzy ho vlastně vůbec nezajímá. „Problém je v tom, že v tom začíná být pěkný chaos. A to v tom, kdo má za co odpovědnost. Ministr Ťok ani nevěděl, že Faltýnek vyjednává. Za koho tedy vyjednával?“ řekl Šmarda s tím, že je to skutečně zvláštní situace a měl by jí vysvětlit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab