Po zastavení činnosti USAID vyplouvá na povrch celá řada případů, kdy americké peníze byly v rámci údajné podpory užívány jako prostředek k destabilizaci vlád v mnoha zemích po celém světě. Financování neziskovek, médií a napojených politických stran pro prosazování liberálně progresivní ideologie se řeší například i v sousedním Slovensku nebo v Maďarsku.
Prostřednictvím organizace OCCRP, což měl být projekt zaměřený na rozkrývání korupce a organizovaného zločinu, dokonce údajně padaly vlády v několika zemích na světě. „Jsme zodpovědní za to, že v pěti nebo šesti zemích se změnila vláda,“ uvedl jeden ze členů organizace založené v přímé spolupráci s USAID.
Americké peníze, které šly mimo oficiální vládní finanční toky chce nyní prověřit i ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce v africkém Mali. Tamní úřady jsou znepokojeny informací zveřejněnou lidmi z DOGE, že Mali mimo jiné obdrželo údajný grant ve výši 14 milionů amerických dolarů, což odpovídá přibližně 8,8 miliardy franků, na „podporu sociální soudržnosti.“
Ministerstvo zahraničí v Mali proto v oficiálním prohlášení informuje veřejnost, že oficiálně požádalo americké úřady o vysvětlení těchto údajných skutečností. „Připomínáme, že Mali ve své snaze o dosažení suverenity již dlouho před nedávnými administrativními změnami ve Spojených státech důsledně odsuzovalo nebezpečí zneužití takzvané ‚veřejné rozvojové pomoci‘ jako nástroje destabilizace a financování teroristických sítí a obecněji jako prostředku podkopávání suverenity našich států,“ tvrdí ministerstvo, že podezření o snahách destabilizovat vlády už v mnoha afrických státech panovalo delší dobu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič