Peníze ze Sberbank? Obce a kraj mají asi smůlu

30.09.2022 14:15 | Zprávy

České obce, které si svoje peníze uložily do ruské Sberbank, mají podle všeho smůlu. Stejně tak i kraj Vysočina, který své prostředky svěřil stejnému bankovnímu domu. Banka se ocitla v důsledku ukrajinské krize v potížích, byla jí odejmuta licence a byla poslána do likvidace. Na obce ale přijde při vypořádávání závazků řada až jako na jedny z posledních. Kraj Vysočina tak přijde o miliardy.

Peníze ze Sberbank? Obce a kraj mají asi smůlu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zavřená a posprejovaná pobočka Sberbank

Ruská Sberbank je s více než 20.000 pobočkami největší bankou na území Ruské federace. Ani tak se jí ale nevyhnuly problémy, které přišly dílem v důsledku odlivu klientů, kteří nechtěli pomáhat financovat agresi na Ukrajině, a dílem protiruských sankcí, vyhlášených Evropskou unií právě kvůli zahájení rusko - ukrajinské války.

Právě vinou této krize v únoru 2022 začaly soukromé osoby, obce i firmy v České republice rušit své bankovní účty v této bance. Vzhledem ke skutečnosti, že Sberbank nebyla schopna plnit závazky vůči klientům, zahájila na jaře Česká národní banka kroky k odejmutí bankovní licence Sberbank CZ. Městský soud v Praze počátkem května poslal banku do likvidace.

 

Zpravodajský server Seznam Zprávy přinesl rozhovor s insolvenční správkyní banky Jiřinou Lůžovou. Ta ale neměla pro obce, které v minulosti svěřily svoje peníze Sberbank, právě optimistické zprávy.

„Vklady obcí a krajů u padlé Sberbank se budou ze zákona uspokojovat až mezi posledními. Proto je důležité, aby se portfolio banky prodalo co nejdráž a nejrychleji,“ řekla ve zmíněném rozhovoru Jiřina Lužová.

Z rozhovoru dále vyplývá, že o portfolio zkrachovalé banky budou mít zájem především další velké banky.

Portfolio Sberbank ale zajímá i řadu českých měst a obcí, které měly u banky zřízeny účty. Peníze utržené prodejem úvěrů si totiž věřitelé rozdělí mezi sebou.

Špatnou zprávou pro radnice podle serveru Seznam Zprávy je, že se na ně ze zákona s výplatou peněz dostane až mezi posledními, protože musí podle zákona počkat na to, co zbude po vypořádání státního Garančního systému finančního trhu, fyzických osob a menších firem, vysvětlila v rozhovoru Lužová.

To samé se týká kraje Vysočina, který nyní „postrádá“ zhruba 2,4 miliardy korun, které měl uložené právě u ruské banky.

Obce se se svou neutěšenou pozicí ale nechtějí smířit a chystají se to dát najevo 6. října na klíčové schůzi věřitelů. Zda jim to bude něco platné, o tom se dá nyní pouze spekulovat.

Zkrachovalá Sberbank CZ v číslech (zdroj: Seznam Zprávy)

  • desítky tisíc věřitelů
  • celkové závazky 61,8 mld. Kč
  • 43 000 úvěrů v přibližné účetní hodnotě 51 mld. Kč
  • 3800 dlužníků z řad právnických osob
  • 31 500 dlužníků z řad fyzických osob (z toho 13 300 hypoték)

Dodejme, že prodávané portfolio Sberbank má hodnotu zhruba 47 miliard korun. Proto insolvěnční správkyně oslovila osobně šestici největších českých bank, u kterých je předpoklad, že by byly schopny obchod ufinancovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…