Pentagon na to přišel: Dementní politici jsou nebezpeční

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.09.2023 16:39 | Zprávy

Podle studie vypracované think-tankem financovaným Pentagonem představuje demence postihující americké úředníky hrozbu pro národní bezpečnost. Úředníci sice disponují bezpečnostní prověrkou, ta však jejich kognitivní schopnosti nijak neprověřuje. Ve Spojených státech amerických se čím dál častěji zmiňuje pojem gerontokracie, a to v souvislosti s prezidentem Joem Bidenem.

Pentagon na to přišel: Dementní politici jsou nebezpeční
Foto: Repro YouTube KSDK News
Popisek: Ztuhnutí republikánského lídra v americkém senátu Mitche McConnella

Občasné výpadky paměti, které se u amerických úředníků s přístupem k utajovaným zpravodajským informacím mnohdy projeví i na veřejnosti, představují pro Spojené státy americké zásadní problém.

Ve studii zveřejněné v dubnu tohoto roku je uvedeno, že se stále se zvyšujícím věkem odchodu lidí do důchodu bude v budoucnu stále více potřeba problémy s kognitivními poruchami řešit. „Vzhledem k tomu, že lidé žijí déle a do důchodu odcházejí později, bude třeba řešit problémy spojené s kognitivními poruchami na pracovišti,“ uvádí se ve studii spolu s tím, že populace lidí starších 65 let se mezi lety 2000 a 2040 zdvojnásobí. Tuto demografickou změnu pak bude provázet i zvyšující se počet pacientů trpících demencí. Výzkum ve studii naznačuje, že vznikající problém je „slepým místem v oblasti bezpečnosti“.

Autoři studie uvedli, že bezpečnostní prověrku k výkonu funkce a přístupu k tajným vládním informacím potřebuje početná skupina státních úředníků a byrokratů. Prověrka pak znamená detektor lži, sledování bankovního účtu i pohovory s přáteli osoby o ni žádající, co se však neprověřuje, je právě to, zda u jedince nedochází k poklesu kognitivních schopností v souvislosti s vyšším věkem.

„Osoba, která je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné, u níž se rozvine demence a která nevědomky sdílí vládní tajemství, představuje vnitřní hrozbu. I když je tato osoba v důchodu, může takové nevědomé sdílení vládních tajemství představovat hrozbu pro národní bezpečnost,“ stojí ve studii.

O gerontokracii se ve Spojených státech mezitím mluví čím dál tím více. Podle deníku Financial Times v USA v porovnání s ostatními zeměmi převažují starší zvolení představitelé, kdy každý pátý kongresman je starší 70 let. Ohniskem debaty o gerontokracii v USA se stalo i prohlášení Nancy Pelosiové, že bude usilovat o další funkční období ve Sněmovně reprezentantů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…