„Dalo se právem očekávat, že nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolá značné emoce v progresivistickém táboře jak u novinářů, tak u politiků,“ zahájil Petr Žantovský první téma pravidelné rubriky Týden v médiích. „Mnozí z nich se předhánějí v tom, jak co nejvíc urazit a nakopnout stávajícího amerického prezidenta, s jakým diktátorem ho srovnat a jak odsoudit jeho první vládnoucí kroky. Dalo se to čekat, protože jeho politika je skutečně o něčem docela jiném, než je politika progresivistů bidenovského nebo eurounijního střihu,“ říká mediální analytik. Shrnutí toho, čím Trump na začátku svého mandátu pobouřil kritiky nejvíce, přinesl například Stanislav Biler na webu Deník Alarm. „Já bych řekl, že už samotný název Alarm je alarmující, tohle slovo se zpravidla používalo tehdy, kdy se v nějakém kontextu usilovalo o nějakou významnou změnu a alarmem se svolávali spolubojovníci. Tady se děje to samé,“ upozorňuje Žantovský. Za nejprogresivističtější web v Česku považoval dlouhou dobu Britské listy nebo Deník referendum, oba tituly ale mají podle mediálního odborníka v Alarmu zdatného konkurenta.
V článku s názvem Trump maže pravdu způsobem, o jakém se ani Orwellovi nesnilo srovnává Biler Trumpovo stávající vládnutí s poměry v dystopickém románu 1984 od britského spisovatele George Orwella. „Umělost toho srovnání je, musím říct, krušně zábavná. Zejména, když zjistíme, že největší Bilerovy námitky vůči Trumpovi směřují k jeho prosazování racionality ve vztahu k takovým tématům jako je LGBT nebo diverzita, rovnost a inkluze v programu DEI a podobně,“ popisuje Žantovský. Trumpův kritik z Alarmu se podle něj tedy rozhořčuje nad otázkami typu zda máme 2 pohlaví, nebo 280. „Asi už všichni víme, že Trump považuje odpověď A za správnou. Autor Stanislav Biler vyčítá Trumpovi, že plní své předvolební sliby. Pokud pan Biler sledoval to, co Trump říkal před volbami, tak by se měl spíš radovat, že je tu konečně nějaký politik, který plní to, co sliboval,“ říká mediální analytik.
Možné vysvětlení Žantovský vidí v tom, že v Česku jsme zvyklí na to, že politické sliby platí přesně do okamžiku, kdy jsou sečteny hlasy ve volbách, nejpozději pak do chvíle, kdy se uzavře první volební koalice. Potom letí předvolební sliby do koše. V této souvislosti Žantovský připomíná třeba Mirka Topolánka, volební rok 2006 a takzvanou Modrou knihu ODS. Takový typ cynismu podle něj převládá mezi politiky napříč spektrem, ať už jde o socialisty, nebo o současnou vládu Petra Fialy. Žantovský nechápe, proč se progresivisté tolik rozčilují nad tím, že Donald Trump aplikuje znalosti z učebnice biologie pro základní školy a ruší financování projektů, které mu přijdou zbytečné, jako jsou různé DEI iniciativy.
„Trump byl zvolen hlasy amerických občanů. Do toho pan Biler, s prominutím, nemá co mluvit. Ať si prosazuje své progresivistické kandidáty, ať dokáže on a jemu podobní, ať zvítězí v naší zemi, ať tady zavedou oficiální počet 258 pohlaví a dají 50 procent ročního rozpočtu na zkoumání LGBT. Ale dříve než poté, co vyhrají volby, to udělat nemohou. Výkřiky, srovnávající Trumpa s vládnutím v totalitním státě podle George Orwella, jsou opravdu mylné. Mimochodem, pan Biler se trošinku mýlí v tom, že Orwell napsal svoji dystopii 1984 na základě dění během španělské občanské války. Není to pravda, napsal to jako reflexi na německý nacismus. Ta kniha vyšla na konci čtyřicátých let, těsně před jeho úmrtím. Byla spíše jakousi metaforou zrůdností, kterých se dopouštěl nacistický režim,“ vzkazuje mediální analytik autorovi článku v Deníku Alarm. Podle Žantovského jde o vcelku typické ohýbání pravdy, které má sloužit k tomu, aby čtenář přistoupil na argumenty plynoucí z článku. „Kdo někdy četl něco jiného než Alarm, může být informován trošku jinak, a možná pravdivěji,“ dodává Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Novotný