Kodex Realistů podle autora rozhovoru Bohumila Pečinky působí jako seminární práce nadějného studenta politické sociologie. "Ale tři silná hesla Realistů z něj nedostal ani autor těchto řádků," konstatuje se.
"Petr Robejšek zatím projevuje zvláštní nedostatek toho, čemu se ve sportu říká 'zabijácký instinkt'. Odmítá se vyjadřovat k jiným stranám a málem se jim za kritiku omlouvá, zaplétá se do teorií o vědeckých metodách řízení společnosti a vůbec působí jako ódéesovský Petr Fiala. Prostě pan profesor šermující se slovy, a život je jinde," dodává také autor rozhovoru s tím, že na druhou stranu profesorem sociologie byl i T. G. Masaryk.
Úvodem rozhovoru se pak Robejšek vyjádřil ke zvolení prezidenta Donalda Trumpa v USA. "Velká část společnosti se bouří proti svým politickým a mediálním elitám, které si myslí, že vědí, co si mají lidé myslet a dělat. Celá léta byla politická nabídka v demokraciích monotónní – ať už jste zvolili kohokoli, dostali jste v podstatě stejnou politiku. V USA i Evropě vznikla silná poptávka po jiné politice. Proto se objevují strany, jež otevírají neřešená témata," zmínil. Trumpa podle jeho slov odmítal nejen demokratický establishment, ale i větší část republikánského vedení.
"To znamená, že Trump je někdo, kdo není chtěn těmi, co Americe ve skutečnosti vládnou. Tahle oligarchická struktura vládne ve všech západních zemích i u nás. Jejím základem je odcizená elita, která chce lidi odklonit od moci, aniž by se jich zeptala, co skutečně chtějí. K Trumpovi se většinou hlásí elity snažící se nahradit ty současné, jež se nechovají tak, že by si tuto moc chtěly udržet," dodal.
"Byl jsem jedním z mála analytiků v Česku, který říkal: My potřebujeme americký radar, a to se dá doložit na mnoha článcích. My potřebujeme radar, protože se potřebujeme bránit. Ti, co mi předhazují kdovíco, byli často ti, co tvrdili, že není potřeba. Mnozí z nich mi vyčítají, že jsem proruský, když tvrdím, že musíme žít s velmocemi. Žádný stát, jakkoli je nám hodnotově blízko, nedá přednost našim zájmům před svými. To je naprosto realistická analýza. Někteří ji nechtějí vnímat a škatulkují mě, protože je to pro ně jednodušší, než aby se zabývali mými argumenty," zmínil v odpovědi na otázku ohledně postoje k Rusku.
Ruského prezidenta Vladimira Putina ve vztahu k Česku nehodnotí v ničem. "A vůči Rusku? To ano, protože je to ten typ vůdce, kterého si tato země zaslouží a asi také potřebuje. Vůči nám je to mocenský politik a využije každou šanci k tomu, aby získal prospěch pro svou zemi," zmínil. Putin podle něj například využil slabinu Západu, poslal do Sýrie svoje letce a efektivně to využívá pro své hry.
Samozřejmě nemohla chybět ani slova o Německu, kterému se dle Robejška velmi dobře vede a má tradici stability, poslušnosti a konsensu. Zároveň se rozhovořil o dezintegraci. "U lidí ve většině evropských zemí je deziluze z vládnoucích elit EU, že například nezabránily migrační krizi a dostatečně neochránily své občany. Stejné to bylo s krizí kolem eura, již se také nepodařilo vyřešit," řekl.
Realisté, které Robejšek zakládá, podle něj budou pravicovou konzervativní stranou. "Pravolevé spektrum se stále v politice používá, my ho pro lepší rozlišení používáme také. Prostě jsem se přizpůsobil těm, k nimž mluvím. U mě najdete silné prvky konzervatismu, pokud jde například o rodinu, protože to je stabilizující věc. Nikdy jsem se osobně nedeklaroval jako konzervativec. Jsem člověk, jenž se snaží dělat politiku účelnou a účinnou. Kritériem jeho hodnocení je prospěch země, úspěch národa," vysvětlil. Základními prioritami strany pak má být bezpečnost, rodina, spravedlnost pro každého, odpovědnost a národní bohatství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef