Petr Žantovský: Cesta ke svobodě tisku vede skrze její zrušení

02.02.2023 14:25 | Komentář

Chce Evropská komise chránit svobodná média? Publicista a mediální analytik Petr Žantovský po prolistování jejích nejnovějších materiálů soudí, že záměrem je pravý opak.

Petr Žantovský: Cesta ke svobodě tisku vede skrze její zrušení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mediální analytik doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D.

Na oficiálních stránkách Evropské komise se můžete dobrat k pozoruhodnému materiálu zvanému „Ochrana svobody sdělovacích prostředků v EU – nová pravidla.“ Jde o nové doporučení EK směřované k médiím a mediálnímu trhu a prostředí vůbec. V preambuli se vznik tohoto dokumentu zdůvodňuje takto: „Nedávný vývoj v některých zemích EU, co se týče vlastnictví, řízení nebo provozu některých sdělovacích prostředků, poukazuje na rostoucí vměšování do mediálního odvětví. Cílem této iniciativy je zajistit lepší fungování mediálního trhu EU, a to zvýšením právní jistoty a odstraněním překážek na vnitřním trhu. Nová pravidla by měla stanovit mechanismus, jak zvýšit transparentnost, nezávislost a odpovědnost při opatřeních, která mají dopad na mediální trh, svobodu a pluralitu v rámci EU.“

Na první pohled vás udeří do očí to slovo pluralita, možná dokonce víc, než svoboda. Protože plurality (a tím též svobody) lze nejlépe dosáhnout v prostředí, které není sešněrováno žádnými reglementacemi, doporučeními, opatřeními, směrnicemi, a co všechno to Evropská komise produkuje. Činí to však nikoli v zájmu plurality (a tedy i svobody), nýbrž pouze v zájmu posílení svých pravomocí nad životy občanů v členských zemích. Je to jen další projev toho, jak se z kdysi diskutované – a rozumnými účastníky diskuse i zavrhované - federalizace či konfederalizace EU stává de facto unitární stát, jehož legislativa stojí nad legislativami národními, směrnice EK jsou členské země povinny implantovat do svých zákonů, i kdyby v nich šlo třeba o to, že stát nedisponující mořským pobřežím musí provozovat flotilu námořních lodí, nebo stát položený jižně se má věnovat produkci brambor, kdežto stát na severu pěstováním mandarinek. Jednou to nařídila EK, pak je to slovo svaté.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Žantovský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …