Petr Žantovský: Kdo tu pohrdá demokracií?

22.10.2023 10:55 | Komentář

To je jedna z ústředních otázek třetího dílu rozprav Vladimíra Franty s Petrem Žantovským z cyklu O lecčems a mnohém. Oč jde? Poslanec Marek Benda se nechal slyšet, že nekonečná debata ve Sněmovně o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě je zbytečně promrhaný čas. To je vážná otázka. Parlament je od toho, aby si zvolení zástupci voličů vyměňovali názor na podstatné věci z veřejného života.

Petr Žantovský: Kdo tu pohrdá demokracií?
Foto: Screen: YT vladimir franta
Popisek: Z pořadu O lecčems a mnohém. Vladimír Franta a Petr Žantovský.

Jestliže to je dnes tak, že vládní koalice má pohodlnou většinu 108 hlasů (z celkových 200), pak to tedy znamená, že si prosadí cokoli a kdykoli bude chtít. Není pak to předražené těleso zbytečné? To je logická otázka. Odpověď samozřejmě zní: možná ano, ale je nezbytné, chceme-li mít demokracii. Protože, jak říkal TGM, demokracie znamená diskusi a bez diskuse není demokracie. Proto povýšené pohrdání hlasem opozice rozhodně k demokracii nepatří. To bychom rovnou mohli Parlament nazvat žvanírnou (podle jistého klasika) anebo ho rovnou zrušit - to ovšem v Evropě za posledních 100 let učinil pouze Hitler, a to jistě není náš vzor.

Ta naše demokracie je vůbec podivuhodná. Máme nejhůře hodnoceného premiéra v mezinárodním měřítku (důvěra v něj sahá pod 20%), a přece se tento muž na každém kroku holedbá tím, jak skvěle vládne, jak je jeho vláda nejlepší ze všech možných, ale realita je docela jiná. Máme rekordní inflaci, máme rekordně vysoké ceny energií, panuje nedostatek léků včetně tak základních, jako jsou antibiotika, diabetika, hypertonika či obyčejný Paralen. Nemůže to nepřipomenout slavnou scénu z Voltairova Candida, kde vystupuje jistý dr. Panglos, který zastává názor, že „tento svět je nejlepším ze všech možných světů“. Candide mu však klade otázku: „Je-li tento svět nejlepší ze všech možných světů, jak potom vypadají ty jiné světy?“

Tato a mnohá další témata padají v diskusi třetího dílu pořadu O lecčems a mnohém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Žantovský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Stačí si přečíst Ústavu, článek 2: LID JE ZDROJEM VEŠKERÉ STÁTNÍ MOCI, vykonává ji prostřednictvím, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 22.10.2023 11:56:03
orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. -- Inu, není co řešit. Pokud je lid zdrojem veškeré státní moci, JE LID STÁTEM a STÁT JE LID. Akorát že lid nevykonává ani moc zákonodárnou, ani moc výkonnou, a vůbec ne moc soudní. Co z toho vychází: Tato republika není demokratická, není ústavní a dokonce funguje vysloveně proti státu - proti lidu!!

|  7 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …