Petr Žantovský sledoval po britském referendu ČT a žasl: Totální zmatek a zoufalství. Oni si předtím vůbec nepřipouštěli, že by to mohlo nastat. To je profesionalita...

25.06.2016 9:05 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Neprůstřelná instituce Česká televize, která si může vše dovolit, nabídla v uplynulém týdnu další z dlouhé řady svých přešlapů. Petr Žantovský připomíná píárový rozhovor šéfa Sazky, známého rusofoba jako jediného hosta k protiruským sankcím i jednostranný a jasně politicky definovaný postoj ČT, který si však neplatí sama. Mediální analytik tentokrát vybral i nejzajímavější vyjádření k Brexitu, jimž vévodí hlas lidoveckého europoslance, že za něj může Václav Klaus.

Petr Žantovský sledoval po britském referendu ČT a žasl: Totální zmatek a zoufalství. Oni si předtím vůbec nepřipouštěli, že by to mohlo nastat. To je profesionalita...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

O neuvěřitelných přešlapech veřejnoprávní televize, ale i o britském referendu o vystoupení z Evropské unie pojednává Petr Žantovský ve svém pravidelném hodnocení nejzajímavějších mediálních událostí uplynulého týdne. „Je zvláštní, jak je ta instituce z jedné strany naprosto nedotknutelná, z druhé strany vnitřně naprosto neprůstřelná a má pocit, že si může dovolit úplně všechno. Narážím teď na několik věcí, které se staly tento týden. Rada České televize odmítla s výjimkou paní Levé a pana Hausera pětisetstránkovou stížnost pana Pražáka z Hradce Králové na referování České televize o událostech na Ukrajině. Mám velmi důvodný pocit, že členové rady, kteří tu zprávu odmítli, ji nemohli číst, nemohli ji vůbec otevřít. A jednali politicky, protože každý, kdo by si ji otevřel, by zjistil, že ta zpráva je dělaná velice precizně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Sám si ji velice pečlivě prostudoval a podle něj jde o velké dílo, které si zaslouží obrovskou úctu. „Protože pan Pražák si dal opravdu velkou práci a více než rok zaznamenával mnohem podrobněji než my tady v našich pravidelných glosách veškerá pochybení a veškeré lapsy, kterých se dopustila Česká televize v jedné jediné věci, a to je referování o válce na východě Ukrajiny. To je opravdu veledílo, které by zasloužilo ocenění všemi možnými cenami, které existují nebo budou existovat. Ovšem Rada České televize to shodila ze stolu, jako kdyby to byl nějaký shnilý kus salátu nebo nepodstatný obtížný hmyz, s arogancí naprosto nebývalou. Určitě se neodehrála zásadní argumentační důkladná rozprava, Rada ČT neanalyzovala ty jednotlivé prvky, které jsou tam popsány. Prostě šlo o politické rozhodnutí a já nemám k tomu vůbec slov, nechápu to,“ přiznává mediální analytik.

Česká televize je imunní vůči jakékoli kritice

Jeden z radních měl zapotřebí odmítnutí stížnosti komentovat. „Přečetl jsem si vyjádření pana Šarapatky, o kterém, jak víte, nerad referuji, a jeho vyjádření ve smyslu, že je to vlastně všechno jenom útok na svobodu slova v České televizi, mně přišlo opravdu velice úsměvné. Přitom ten divák v Hradci Králové si dá tu práci, aby pomohl České televizi k tomu, aby se zlepšila. Koneckonců i tohle naše úsilí, které tady provozujeme každý týden, nemá směřovat k tomu, abychom České televizi podřízli hrdlo, ale k tomu, abychom jí pomohli sebereflexí, zrcadlem ukazujícím, co říká. Ale ona je zcela imunní vůči jakékoli kritice, vůči jakémukoli slovu dobré vůle a nějakého korektivu. Myslím, že každým svým krokem dává najevo, že je to zbytečné, že jí to je jedno, v jakém je stavu,“ domnívá se Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

7:10 Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk se během čtvrtečního rozhovoru se spolupředsedkyní Alterna…