„Panu velvyslanci jsem jasně sdělil stanovisko České republiky. Jakékoli útoky na novináře považujeme za nepřijatelné. Svobodná společnost nemůže existovat bez nezávislých médií. Násilná smrt opozičního novináře Džamála Chášakdžího na půdě saúdskoarabského konzulátu nemůže být ničím a nikým ospravedlněna,“ řekl Petříček. Skutečnost, že se čin stal na půdě konzulátu, je podle něj jasným porušením mezinárodního práva.
Česko bude podle ministra nadále sledovat vyšetřování případu a očekává potrestání viníků. Zatím v reakci na čin Petříček rozhodl o stažení jednoho diplomata z Rijádu. Podle webu ministerstva je na velvyslanectví v Rijádu deset diplomatů.
„Budeme spolu s dalšími zeměmi EU hovořit o dalších restriktivních opatřeních včetně možnosti omezení vývozu vojenského materiálu,“ uvedl Petříček.
Vítá to, že se případem bude zabývat Sněmovna, sám debatu poslanců podpoří. Očekává rovněž, že bude o případu mluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Budu rád, pokud bude příležitost na nejbližším zasedání vlády se k tomu nějakým způsobem přihlásit,“ řekl.
Chášakdží zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel. Rijád nicméně odmítá, že by to byla předem plánovaná vražda, jak v úterý prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Případ vyvolal ve světě pobouření. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn oznámil, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude vražda objasněna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab