Konference, kterou Ministerstvo zahraničních věcí pořádá 2. a 3. května, se zúčastní zástupci 28 států Evropské unie, Severoatlantické aliance a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
V debatě o sítích 5G se často mluví o čínské společnosti Huawei, před jejímiž výrobky například varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a proti jejímuž zapojení do výstavby nových sítí vystupují i USA. „Nebude to debata proti nějakému konkrétnímu aktérovi. Půjde nám o obecné principy,“ zdůraznil dnes Petříček. V Praze se bude debatovat o bezpečnostních, technických i ekonomických aspektech přechodu na sítě 5G a o souvisejících úpravách právní regulace.
Konference se zúčastní představitelé 28 států i zástupci EU a NATO. Petříček uvedl, že ostatní státy, které v kybernetické bezpečnosti nepatří k podobně smýšlejícím, zvány nejsou. To se týká i Ruska a Číny, která se už rozhodla pro vlastní postup při zavádění sítí 5G a spoléhá na své vlastní firmy.
Cílem pražské konference bude formulovat nezávazná doporučení pro bezpečný přechod na sítě 5G. Tato doporučení by měla přispět k debatě o společném přístupu ke kybernetické bezpečnosti, která se vede v Evropské unii, v NATO i v OSN.
Konference se připravuje od ledna z iniciativy Česka, které tím chce přispět ke společnému evropskému přístupu k zajištění bezpečnosti sítí 5G, řekl počátkem dubna poslancům náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař (ČSSD). Podle Ministerstva zahraničních věcí je velký zájem o konferenci ze strany partnerských států potvrzením toho, že Česko patří mezi lídry při zajišťování kybernetické bezpečnosti.
Konferenci zahájí 2. května premiér Andrej Babiš (ANO) a Petříček, následovat bude debata odborníků z pozvaných zemí o jednotlivých aspektech zavádění sítí 5G. Následující den odborníci shrnou dosažené závěry a představí dohodu o společných principech. Úvod a závěr konference budou veřejně přístupné, debaty expertů se budou konat bez účasti médií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp