„Odmítl jsem cla na automobily, zopakoval pozvání pro prezidenta Trumpa,“ napsal Petříček po téměř hodinovém jednání na twitteru. Obchodní spolupráce byla jedním z důležitých témat rozhovoru, v němž rezonovala Trumpova hrozba z tohoto týdne, že v případě neuzavření obchodní dohody s Evropskou unií zavede Washington cla na evropské vozy.
Oba ministři podle Petříčka hovořili o tom, že obchodní vztahy je třeba řešit jednáním a že pro Česko by jako pro exportně orientovanou ekonomiku mohla být cla velkým problémem, což podle něho USA vnímají.
V dalších tématech většinou panovala shoda. Oba politici podle Petříčka mimo jiné ocenili česko-americkou spolupráci ve třetích zemích.
„Připomněl jsem, že ČR dlouhodobě působí v Afghánistánu po boku Američanů a dalších spojenců a bohužel zde přinesla i oběti. Potřebujeme, aby spojenci měli v Afghánistánu jasný plán, abychom se vzájemně nepřekvapovali mediálními výroky o stahování vojáků,“ uvedl po schůzce český ministr. Dodal, že Pompea požádal, aby Česko včas informoval o dalším americkém postupu v zemi. Trump nedávno nečekaně rozhodl o odchodu vojáků ze Sýrie a chce výrazně snižovat i počet jednotek v Afghánistánu, což však svázal s pokrokem mírových jednání v zemi.
V této souvislosti došlo i na téma spolupráce v NATO, kde je pro Trumpa klíčovou otázkou plnění slibu o zvýšení armádních výdajů členských zemí na dvě procenta HDP.
„Americká strana věří, že v tomto svým závazkům dostojíme,“ řekl České televizi Petříček, podle něhož vidí Washington český plán na postupné zvyšování vojenských výdajů jako „jeden z důvěryhodnějších v rámci NATO“.
Ministři mluvili i o společných oslavách 20. výročí českého vstupu do aliance. Petříček pozval Pompea do Česka, americký ministr by mohl zavítat například na zářijové dny NATO v Ostravě.
Oba politici hovořili i o tom, jak předejít hrozbě nového vyhrocení konfliktu v Sýrii, kde většinu území kontroluje vojsko prezidenta Bašára Asada podporované Ruskem a Íránem. „Pro Českou republiku se nabízí možnost spolupracovat se Spojenými státy například v poskytování humanitární pomoci,“ řekl českým novinářům ve Washingtonu Petříček, který o tomto tématu jednal i s ředitelem Americké agentury pro mezinárodní rozvoj Markem Greenem.
Debata o kybernetických hrozbách se uskutečnila na pozadí problémů spojených s čínským telekomunikačním gigantem Huawei, jehož technologie vnímají američtí i čeští experti jako rizikové. Podle Petříčka oceňují USA transparentní postup české vlády. Rozdílnost názorů kabinetu a prezidenta Miloše Zemana, který dává najevo obavy z možných negativních reakcí čínské strany, podle ministra Američany neznepokojuje.
Český přístup ke kybernetické bezpečnosti ocenil již Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton, s nímž Petříček jednal ve čtvrtek.
Na dvě zásadní témata během jednání ministrů zahraničí Česka a Spojených států podle českého ministra nedošlo. Navzdory očekáváním některých pozorovatelů se americká strana nezmínila o zájmu firmy Westinghouse o účast v případných soutěžích na dostavbu českých jaderných elektráren Dukovany či Temelín. Nehovořilo se ani o dalším tématu spojeném s jádrem – o dohodě s Íránem, kterou USA vypověděly, zatímco země EU ji stále považují za nejlepší možné řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk