Petříček vysvětloval, proč napsal dopis hájící Palestince: Chceme vyváženou pozici. Upozornili jsme přítele na riziko

30.05.2020 11:32 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátečním pořadu Interview na ČT24 vysvětloval, co ho vedlo k napsání článku, v němž spolu s bývalým šéfem diplomacie, současným ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) odmítl izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. „I mezi přáteli je dobré upozornit na riziko,“ řekl k textu, který premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman zkritizovali.

Petříček vysvětloval, proč napsal dopis hájící Palestince: Chceme vyváženou pozici. Upozornili jsme přítele na riziko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

V samém úvodu ministr zahraničních vyvrátil spekulace, že by Izrael kvůli článku zrušil naplánovaný telefonát, při kterém měl pogratulovat izraelskému ministru zahraničí Gabimu Aškenazimu k nové funkci. „Přiznávám, že ten termín původně dohodnutý se zrušil. Z izraelské strany zaznělo, že o telefonát mají zájem,“ uvedl Petříček, s tím, že by měl proběhnout v nebližší době.

Zdůraznil, že „Česká republika je stát, který má zájem na ochraně mezinárodního práva, na tom, aby se pravidla dodržovala“. Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku v Právu napsali, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného palestinského státu.

Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

„I mezi přáteli je dobré upozornit na to, že jsou zde nějaká rizika. Jako Česká republika chceme vyváženou pozici Evropské unie, chceme, aby se chovala k oběma stranám tohoto sporu férově, aby podporovala dlouhodobé mírové řešení, aby zohledňovala bezpečnostní obavy Státu Izrael,“ popsal Petříček naše pozice.

Zmíněný článek podle něj ničím nevybočuje z dlouhodobé politiky České republiky. „Není to nějaký obrat o 180 stupňů, jak se to někteří kritici snaží pojmenovat,“ sdělil Petříček a uznal, že „se možná dala zvážit otázka načasování“.

Izraelská strana si uvědomuje, že Česko chce být aktivní v mezinárodních debatách a chce prosazovat vyváženou politiku například Evropské unie. „Proto je potřeba být vyvážený v pozici k oběma stranám,“ dodal Petříček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…