Petříčkovo ministerstvo se vyjádřilo k výročí referenda na Krymu: Stále jej považujeme za součást Ukrajiny

16.03.2019 19:48 | Zprávy

Je tomu pět let, co v kontroverzním referendu schválili obyvatelé ukrajinského Krymu připojení území k Rusku. „Stalo se tak v rozporu s mezinárodním právem,“ připomíná Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve svém sobotním prohlášení k tomuto výročí.

Petříčkovo ministerstvo se vyjádřilo k výročí  referenda na Krymu: Stále jej považujeme za součást Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Česká republika stejně jako celá Evropská unie a naprostá většina států světa považuje Krymský poloostrov za součást Ukrajiny,“ uvádí resort ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) v textu k pětiletému výročí události, kdy Ruská federace v přímém rozporu s mezinárodním právem anektovala Krym.

Ministerstvo zahraničních věci připomíná, že použití vojenské síly mocnějším sousedem k zabrání části území sousedního státu jsme ve svých dějinách zažili i my. „Proto anexi Krymu neuznáváme,“ stojí v prohlášení.

  • Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR ZDE

Militarizace krymského území a narušování svobodné plavby v Kerčském průlivu a v Azovském moři Ruskem je podle prohlášení dalším hrubým porušením mezinárodního práva a stability a bezpečnosti v Evropě.

„Na okupovaném Krymu jsou porušována základní lidská a občanská práva, a to nejen jeho původních obyvatel – Krymských Tatarů,“ dodává se v prohlášení.

Závěrem je připojena výzva směrem k Rusku: „Česká republika vyzývá Ruskou federaci k dodržování mezinárodních závazků v oblasti lidských práv, jakož i k okamžitému propuštění Oleha Sencova a dalších neoprávněně zadržovaných ukrajinských občanů, včetně námořníků zajatých při útoku na ukrajinské lodě v listopadu 2018.“

Události na Krymu byly důsledkem krize na Ukrajině, kterou vyvolalo odmítnutí asociační dohody s EU bývalým proruským vedením Ukrajiny, uvedla ČTK. Cesta Krymu, na jehož území se dříve nacházela ukrajinská Krymská autonomní republika a kde Rusko mělo od Ukrajiny dlouhodobě pronajatu sevastopolskou námořní základnu, pod nadvládu Ruska trvala asi tři týdny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…