„Řada politiků stále častěji hovoří o boji proti fake news, tedy falešným zprávám. Lež je ovšem stará jako lidstvo samo a s moderními technologiemi se zvyšuje pouze rychlost jejího šíření,“ poznamenal úvodem Bartoš s tím, že sice v okrajových případech skutečně může jít o trestný čin, ale na to již naše právo myslí. Volání po zásahu shora proti fake news podle jeho slov zavání prostou rezignací na rovinu osobní zodpovědnosti, která je přitom pro svobodnou společnost tak důležitá.
„Hledejme pravdu, ne vzrušení a senzaci. Pravda není to, co se nám líbí, ale to, co je. A snaha vidět věci takové, jaké jsou, tvoří stezku k osobní svobodě. Pravda osvobozuje. Má smysl sdílet a předávat ověřené informace, nikoli drby,“ zmínil Bartoš.
Původní text ZDE.
Následně vyzval politiky, vládu, ministerstva i úřady, aby se nebáli být transparentní. „Nevytvářejte kvůli svému osobnímu obrazu alternativní realitu. Radši přiznat chybu a nesplněný slib než šermovat cinknutými grafy, vycucanými čísly a místo ověřených dat citovat diskuse pod novinovými články,“ podotkl Bartoš k politikům. Zároveň však vyzval i novináře a editory, aby nehonili čtenost používáním zavádějících titulků.
„Každý může občas udělat chybu, říct kravinu, sdílet blbost nebo nepravdivé informace. Měl by však vždy nalézt sílu opravit se, popřípadě se omluvit, a hlavně se snažit chyby neopakovat. Že je pro někoho právě fake news nástrojem moci, je věc jiná, ale i proti tomu můžeme všichni vystupovat na rovině osobní odpovědnosti. Zásahy shora ani cenzura nás nezachrání. Zachrání nás odpovědnost za vlastní svobodu,“ uzavřel Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef