Pirát Peksa: Pan premiér je pravděpodobně trochu psychopat

11.08.2021 17:30 | Rozhovor

„Z právního hlediska je to naprostý blábol, protože kompetence Evropské unie jsou vymezeny zakládajícími smlouvami, které jsou zcela v rukou členských států. Evropská unie se prostě nemůže měnit. Jde o virtuální strašidlo a s realitou nemá nic společného,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa k deklaraci některých evropských politických stran, v níž zaznívají obavy z přílišného zasahování do suverenity zemí. Kromě toho pro ParlamentníListy.cz okomentoval i českou volební kampaň, svobodu internetu nebo střet zájmů.

Pirát Peksa: Pan premiér je pravděpodobně trochu psychopat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Probíhající kampaň do české Poslanecké sněmovny provázejí podle Mikuláše Peksy útoky. Byli to také Piráti, kteří se ještě nedávno přímo zaměřili na hoaxy i dezinformace a snažili se je vysvětlovat. Nyní svůj postoj změnili s tím, že se budou více věnovat představování programu. Europoslanec Peksa tvrdí, že situace se zhoršuje: „Házení špíny je více, než bývalo zvykem za normálních časů. Piráti jsou jednoznačně cílem útoku, dokonce bych řekl, že to funguje tím způsobem, že Piráti jsou v rámci naší koalice (se Starosty a nezávislými, pozn. red.) ten hlavní cíl. A smyslem akce je rozeštvat nás se Starosty, což se, pevně doufám, nepodaří,“ sdělil redakci. 

Jeho samotného prý překvapuje, kolik se objevuje falešných profilů lidí, kteří Piráty napadají. „Nejspíše to nejsou ani lidé. Profily na Facebooku, které nás napadají, nemají zcela zjevně žádnou historii, jsou vytvořeny krátce před volbami, chovají se sprostě a agresivně. V některých případech dokonce, aby nás zdiskreditovali, používají naše grafiky, naše rámečky, tváří se jako Piráti, i když nejsou, a chovají se vyloženě nechutně,“ popsal zkušenosti Peksa. Už dříve také zmínil, že není řešením regulovat internet, ale lépe věci vysvětlovat veřejnosti. Za tím si stále stojí. „To je vlastně důvod, proč Pirátská strana vznikla, věříme ve svobodu internetu, regulovat ho nelze, nemá to smysl a je třeba, aby se lidé naučili chápat, jakým způsobem internetové prostředí funguje. Z toho hlediska si myslím, že dopad trollích akcí je na skutečné uživatele ve skutečnosti hodně malý,“ řekl.

Svoboda na internetu

Europoslanec Peksa rovněž před půl rokem napsal, že trh selhal a zničil svobodu slova s tím, že sociální sítě určují, kdo bude vymazán kvůli názoru a nemá tak šanci předávat své informace veřejnosti. Zároveň kritizoval monopol kolem Googlu za asistence APPLU skupující konkurenci. Zkušenosti s blokováním profilů mají podle Peksy lidé napříč politickým spektrem či smýšlením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …