Piráti chtějí znát důvody postoje ČR k ochraně práv na internetu

28.02.2019 22:40 | Zprávy

Piráti požádali dnes dopoledne otevřeným dopisem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), aby zveřejnil důvody souhlasu s unijní směrnicí o ochraně autorských práv na internetu. Mluvčí ministerstva Petra Hrušová na dotaz ČTK odpoledne uvedla, že dopis zatím na úřad nebyl doručen a že úřad na něj bude reagovat až po jeho obdržení.

Piráti chtějí znát důvody postoje ČR k ochraně práv na internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Nová pravidla, na nichž se předminulý týden shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, by měla posílit postavení tvůrců vůči internetovým společnostem typu Google či Facebook. Ty budou potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Ministerstvo kultury mělo podle dopisu Pirátů nechat směrnici podpořit, přestože k ní mělo výhrady stejně jako evropské výbory Parlamentu ČR. „Nakolik je nám známo, současný text směrnice nereaguje na žádnou z těchto výtek,“ uvedli v dopise předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda sněmovního evropského výboru Mikuláš Peksa.

„Když došlo na hlasování, ministerstvo najednou otočilo. Máme bezpochyby nárok alespoň vědět, z jakého důvodu k tomu došlo. Jsme totiž přesvědčeni, že směrnice výrazně poškodí svobodu internetu,“ zdůvodnil žádost o zveřejnění instrukcí Peksa. Směrnice podle Pirátů může také poškodit hospodářskou soutěž na digitálním trhu ve prospěch zahraničních technologických gigantů a omezit služby pro české občany.

Piráti již dříve kritizovali zamýšlenou povinnost získávat licence i k odkazům delším, než jsou jednotlivá slova nebo nejkratší popisy. Unie vydavatelů k tomu uvedla, že se to nebude týkat nekomerčního užití. Občané si tak podle ní nadále budou moci mezi sebou obsah tisku a citace z něj volně sdílet. Digitální platformy však nebudou moci nadále zcela bezplatně používat úryvky z obsahu produkovaného vydavateli.

Terčem kritiky se stala také povinnost internetových platforem typu kanálu YouTube společností řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Unijní státy včetně Česka žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy mohly být likvidační. Povinnost se tak podle kompromisní verze nemá týkat společností mladších tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů Kč) a s méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…