Piráti nás vrací do socialismu. Markéta Šichtařová se chytla za hlavu nad jejich nejnovějším nápadem

25.05.2018 15:46 | Zprávy

Piráti přišli s nápadem, že si posvítí na ceny bytů v Praze. Markéta Šichtařová se z jejich nápadů chytá za hlavu. Pokud se Piráti opravdu chtějí postarat o to, aby v Praze, a nejen v Praze klesly ceny bytů, musí prý udělat toto...

Piráti nás vrací do socialismu. Markéta Šichtařová se chytla za hlavu nad jejich nejnovějším nápadem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhl křest knihy ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové Nahá Pravda

Ekonomka Markéta Šichtařová kroutí hlavou nad tím, co to zase slyší od Pirátů. V řadě případů má prý tato strana rozumné návrhy, ale o předvolebním slibu před pražskými komunálními volbami to neplatí. Piráti slíbili, že vytáhnou do boje proti vysokým cenám bytů. Šichtařová je podezírá z naivity.

„Proč z naivity? Protože jejich představa vágně připomíná představu, že poručíme větru, dešti. Prý ceny sníží. Aha. To jako, pěkně prosím, jak? Máme jako ceny regulovat? Máme zakázat alternativní využívání bytů třeba pro Airbnb? Máme zasáhnout do svobodného trhu? Ju? Tak já vám něco povím: Byla to právě regulace, právě zásahy do svobodného trhu, co vyhnalo ceny tam, kde jsou,“ napsala dáma na blogu iDnes.cz.

Šichtařové to připomíná návrat do socialismu. Komunisté také chtěli regulovat všechno a všechny. A proto to s naší zemí po vypadalo tak, jak to vypadalo.

Česká národní banka si zřejmě jednoho dne řekla, že nebude následovat komunistického příkladu a bude bankovní sazby držet proklatě nízko. Kvůli tomu lidé došli k názoru, že nemá cenu mít peníze na účtech a snažili se je nějak investovat. Často do nemovitostí. Banky si prý zase řekly, že dají hypotéku kdekomu, i člověku, který od pohledu nemá na to, aby ji zaplatil. A právě kombinace těchto faktorů podle Šichtařové způsobila, že ceny bytů vyletěly v Praze do nevídaných výšin.

„Druhým velkým viníkem je fušerská byrokracie. Máme třístupňový povolovací proces při získávání stavebních povolení. Když už stavitel získá rozhodnutí o vlivu stavby na životní prostředí, postaví se před něj překážky v podobě získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě činí v Česku průměrně 247 dní. V Evropě provázejí větší průtahy výstavbu už pouze v zemích jako Kypr, Moldávie a Slovensko! Praha je přitom kapitola sama pro sebe, na vydání stavebního povolení se u větších bytových projektů čeká tři až pět let. Takže i druhý viník se jmenuje regulace. Takže, vážení Piráti & spol., jestliže předražené bydlení je způsobené regulací a regulací, těžko ho asi vyřešíme regulací, že?“ zeptala se.

Až se podaří přeregulované prostředí zase trochu uvolnit, Češi, Moravané a Slezané žijící nejen v Praze prý zase možná budou mít kde bydlet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…