Piráti se prý hádají kvůli penězům za úspěšné volby. Předsedu už to nebavilo, tak odstoupil

07.06.2014 8:36 | Zprávy

Pirátům v čele s Ivanem Bartošem se v celku podařilo uspět jak v říjnových sněmovních volbách, tak především ve volbách do europarlamentu, kde jim křeslo europoslance uteklo jen o vlas, když získali bezmála 4,8 procenta hlasů. To straně přineslo i miliony korun od státu. A podle sobotních Lidových novin se právě kvůli nim teď Piráti hádají. Právě peníze prý mohou za odchod Ivana Bartoše z čela strany.

Piráti se prý hádají kvůli penězům za úspěšné volby. Předsedu už to nebavilo, tak odstoupil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda České pirátské strany Ivan Bartoš

Průzkumy ukazují, že Piráti se stále více dostávají do povědomí veřejnosti. Od státu také dostanou miliony korun. A část z nich použijí na uhrazení volební kampaně do Evropského parlamentu. Jenže, tady je kámen úrazu. Piráti mají na jedné straně určité vnitrostranické schvalovací procesy a na straně druhé jsou lhůty, ve kterých chtějí dodavatelé uhradit faktury. Končící předseda Ivan Bartoš dal přednost dodavatelům a faktury uhrazuje, ale činí bez toho, aby o tom napřed rozhodla strana, za což čelí kritice. Sám má ale jasno.

„Dodavatele naše schvalovací procesy a vnitrostranický boj vůbec nezajímají. Když už pomineme absurditu toho, že o proplacení smluvních faktur po splatnosti hlasujeme, chceme opravdu riskovat dobré jméno strany, případně další důsledky? Já mám vzhledem k Pirátské straně hmotnou zodpovědnost, proto jsem se rozhodl závazky vyrovnat,“ zdůrazňuje Bartoš, který se opírá také o stanovisko právníků.

Pirát jako symbol zločince

Peníze má dostat i člověk, který normálně pracuje pro Piráty jako dobrovolník, ale za kampaň dostane zaplaceno, neboť na krátkou dobu působil na postu volebního manažera. Nabízí se otázka, zda by se s přísunem peněz neměla strana také profesionalizovat a zkusit získat více voličů. Politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci ale upozorňuje, že si Piráti sami omezují voličskou základnu tím, jak vystupují.

„Část priorit strany hraničí s něčím, co je nelegální. Už je název strany. Pokud vím, tak pirát byl vždy symbolem zločince. Pro mladé to může být sexy název, ale v jejich programu jsou věci, které právní řády většiny evropských zemí považují za nelegální,“ upozorňuje Lebeda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…