Podle poslance Mikuláše Peksy měl fond podporovat začínající podniky (start-upy) v rané fázi vývoje. Tedy v době, kdy ještě nemají k dispozici konečné produkty a probíhá výzkum a vývoj, zatímco ČMZRB podporuje podniky až v pozdějších fázích vývoje, když už firma vyrábí.
„Investice na rozjezd byla plánována z evropského operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Bohužel pokud bude NIF zrušen, tak ty peníze, které už tam vyčleněny jsou, nebudou vyčerpány,“ uvedl Peksa.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ČTK potvrdilo, že ukončilo projekt vytvoření Národního inovačního fondu na podporu start-upů. MPO chce pro finanční podporu začínajících podnikatelů využívat spíše státní Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Také se více zaměří na spolupráci s Evropským investičním fondem.
V Národním inovačním fondu, který by byl investiční společností v přímém vlastnictví MPO, mělo být podle původních plánů v dalších letech k dispozici 25 milionů eur (podle tehdejšího kurzu asi 675 milionů Kč). Peníze by byly určeny na podporu zakládání firem a rozvoj jejich podnikání. Ministerstvo tehdy vznik fondu zdůvodňovalo tím, že nové inovativní firmy mají často problém s obstaráním externího financování.
Cílená státní podpora měla podpořit české inovativní podnikání a zvýšit motivaci k zakládání technologických start-upů. Fond měl poskytnout start-upům potřebné počáteční financování, pomoci jim překlenout nejrizikovější fáze vzniku a rozvoje. Zvýšit se měl počet investičních příležitostí i pro soukromé investiční subjekty, s jejichž zapojením MPO také počítalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab