Úvodní otázka směřovala na Zuzanu Klusovou. S čím chce jít do Evropského parlamentu? „Moje téma je jasné, pocházím z Karvinska a to, co mě přivedlo nejdříve k občanskému aktivismu a potom i k politice před těmi 12 lety, je de facto uhlí. Já jsem se tehdy snažila zabránit tomu, aby kvůli těžbě uhlí byla nenávratně zničena další obydlená část města Karviné. To uhlí se jako téma prolíná vlastně politikou nebo tím mým angažmá v politice doposud. To znamená právě zelená dohoda, ekologie. To, jakou platíme cenu za těžbu surovin a podobně, To je právě moje téma. A víme, že Karvinsko na té těžbě nerostného bohatství nezbohatlo, že je to region, který je na tom dlouhodobě nejhůř z celé České republiky. A právě k nám do Moravskoslezského kraje má přijít nebo přijde 19 miliard z fondu spravedlivé transformace. To jsou peníze, které nám Evropská unie právě dává na to, aby se regiony, jako je Karvinsko, Mostecko, Sokolovsko, dokázaly dobře poprat s odchodem od uhlí a aby to nedopadalo na běžné lidi. To je právě téma, které mě zajímá, protože za mě se ty peníze nerozdělují dobře. Zatím nevedou k tomu, co je skutečný smysl Green Dealu, a to není jenom zlepšit životní prostředí, ale právě ruku v ruce s tím i kvalitu života lidí v regionech. To je moje motivace, s čím já chci jít do evropských voleb - pomoci právě transformaci uhelných regionů, abychom to ustáli tak, aby to nedopadalo na obyčejné lidi," sdělila Klusová.
Celkově z fondu spravedlivé transformace má přijít více než 41 miliard, což je však částka pro všechny kraje. Je přerozdělování chyba EU, nebo je to chyba na české straně? „My se tady pořád bavíme bohužel o nějakém diktátu z Bruselu, ale za mě je většina těch chyb bohužel právě na vládě, případně na kraji. To, jak se ty peníze rozdělují, je z valné většiny právě na nás. My jsme ti, kdo určujeme, jak se ty peníze rozdělí. A tady bylo třeba učiněno rozhodnutí, že více než polovina z těch peněz půjde na tzv. strategické projekty, tedy obrovské projekty za miliardy, a na ty obyčejné lidi nebo malé a střední podniky zbylo už velmi málo. A to je třeba věc, kterou já dlouhodobě kritizuju a myslím si, že Evropská unie jasně říká, že heslo toho programu je nenechat nikoho vzadu. Ty peníze se měly rozdělovat úplně jiným způsobem a právě s důrazem na řešení třeba i těch sociálních problémů, na rekvalifikace zaměstnanců v těžkém průmyslu, na podporu rozvoje podnikání, hlavně malých a středních firem," dodala Klusová, jež je v současné době zastupitelkou kraje.
O své motivaci, proč chce jít do Evropského parlamentu, hovořil následně i Filip Turek. „Jdeme tam právě kvůli tomu, abychom tomuto zabránili, protože to je přesně přerozdělování nějakých peněz, které samozřejmě původně pochází od všech občanů v Evropské unii, od českých občanů. My tam jdeme především proto, abychom brzdili Green Deal. Bohužel lidé typu pan Vondra teď říkají, že Green Deal nejde zrušit, ale když si vezmu, že někdy minulý týden ještě hlasoval pro tzv. holandský chvat, že musíte otevírat dveře u auta jinou rukou, jinak dostanete pokutu. A on hlasoval pro. Tak se vůbec nedivím, že pokud jsou tam takoví diletanti, s prominutím, takže Green Deal je opravdu zakořeněn 50 předpisy tak tvrdě do struktury právního systému, že nejde úplně zvrátit. Pro mě osobně je úplně zásadní zvrátit zákaz aut se spalovacími motory, protože to považuji za úplně destrukční pro celou Evropu. Pak je to nějaká konstruktivní, realistická migrační politika. Nikdy se také nechceme vzdát práva veta a podobně, chceme nechat českou korunu. Green Deal považujeme za komplexní nebezpečí, které opravdu ovlivňuje v našich životech úplně každou sféru," řekl Turek.
Uhlí z Austrálie
„Green Deal, a i podobní aktivisté, jako je paní Klusová, mohou za to, že se netěží a že se nezpracovává uhlí a potom ho vozíme z Polska, ale vozíme některé druhy uhlí i z Austrálie. Samozřejmě s ekologií to nemá vůbec nic společného a je to trošičku pokrytecké. Stejně jako je pokrytecké chtít jít do europarlamentu s tím, že samozřejmě potom nepůjde ovlivnit, do jakého regionu ty peníze půjdou. Tato pokrytectví já vnímám v Evropské unii úplně plošně, vnímám je u Green Dealu, vnímám je i u problematiky uhlí, vnímám je i u těch kvót, o kterých se asi budeme bavit atd.," dodal Turek, proč se vlastně na Ostravsku podle něj netěží uhlí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová