Evropa se s rostoucí cenou potravin potýkala už před ruskou válkou na Ukrajině. Sucho, zdražující pohonné hmoty a hnojiva, k tomu rostoucí cena energií. Nicméně to vše se několikanásobně umocnilo po ruské invazi na Ukrajinu. Cena obilí, především pšenice, jejímiž hlavními vývozci jsou právě Ukrajina a Rusko, dosáhla svého maxima. Zároveň panují obavy o dodávky slunečnice a slunečnicového oleje, kde je Ukrajina dokonce světovým majoritním vývozcem.
Česko je z hlediska produkce pšenice a ječmene soběstačnou, dokonce exportní zemí. Omezení či zastavení dovozu z Ruska a Ukrajiny se ho proto nedotkne tak jako zemí, které jsou na dovozu této komodity zcela závislé.
Původní text ZDE.
Přesto se ruská válka na Ukrajině a s ní spojené zdražení ruského zemního plynu určitým způsobem do cen obilovin u nás pravděpodobně promítne. Především prostřednictvím zdražení průmyslových hnojiv, která jsou pro většinu zemědělců k pěstování obilovin v současné době nezbytná.
Pro výrobu hnojiv je důležitý zemní plyn. „Je hlavním zdrojem vodíku, který je spolu s dusíkem základní surovinou pro výrobu čpavku (amoniaku) a dále pro výrobu močoviny. Ta slouží jak ke hnojení samotnému, tak k přípravě dalších hnojiv. Nicméně samotná výroba močoviny je v Evropě nedostatečná, a většina výrobců hnojiv ji tak dováží ze zahraničí, přičemž v Česku se močovina nevyrábí vůbec,“ pokračuje Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab