Pirátský poslanec burcoval před zahraničními novináři: Musíme ochránit důvěryhodnou ČT. Podpořit finančně vybraná nezávislá média. Pravdivému informování nezabrání Štěpánek ani Klaus ml.

16.12.2018 17:53 | Zprávy

REPORTÁŽ Je potřeba podpořit veřejnoprávní média, třeba daňovými úlevami. Události v ČT jsou nejpopulárnější a nejsledovanější novinářský projekt. Pravdivému informování nezabrání ani dezinformátor Štěpánek či poslanec Václav Klaus mladší. S tím předstoupil před několik desítek evropských novinářů na semináři lipské organizace pro svobodu médií, která se uskutečnila o víkendu v Praze, pirátský poslanec Tomáš Martínek. Informoval také o možných důsledcích projednávání Babišova konfliktu zájmů v Evropském parlamentu, který může v případě zastavení eurodotací odvrátit české příznivce EU od Bruselu. Vychválil též Seznam.cz za mediální osvětu, který podle něj patří k nejlepším hned po veřejnoprávních médiích.

Pirátský poslanec burcoval před zahraničními novináři: Musíme ochránit důvěryhodnou ČT. Podpořit finančně vybraná nezávislá média. Pravdivému informování nezabrání Štěpánek ani Klaus ml.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti volbě nominanta hnutí ANO Petra Štěpánka na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

„Babiš je předsedou vlády, v jeho hnutí jsou ministři, kteří mají v gesci rozdělování dotací. Sám se zúčastňuje jednání ohledně dotací v EU,“ uvedl v úvodu svého vystoupení před auditoriem poslanec Martínek. A pokračoval o šéfovi Strakovky: „Jeho ministři z jeho strany ovládají důležitá ministerstva, která se dotacemi zabývají, například ministerstvo financí nebo ministerstvo pro místní rozvoj. V rámci systematizaci pracovních míst jsou propouštěni zaměstnanci za nejasných podmínek, a jsou často nahrazováni příznivci nebo členy hnutí ANO. Nejen dotace z EU, ale i peníze ze státního rozpočtu dostávají firmy premiéra. Odpouští se jim daňové povinnosti,“ uvedl pro evropské novináře pirátský poslanec.

Lakování na růžovo?

„Mediálně si přivlastní veškeré úspěchy ostatních stran. Chlubí se ekonomickým růstem, který je ale minimálně v celé střední Evropě a záleží na růstu německé ekonomiky. To není zcela objektivní informování veřejnosti. Pak jde o mediální akce pana Babiše. V posledních letech je v ČR trend, kdy se média dostávají od zahraničních vlastníků do rukou českých podnikatelů. Kvůli silné konkurenci a menšímu počtu předplatitelů náklady klesají. Oligarchové mají na tom jiné zájmy než je zisk. Mediální moc umožňuje ovlivňovat občany tak, jak majitel média potřebuje,“ uvedl Martínek a seznámil přítomné s realitou: „Babiš je skrze svěřenecký fond a Agrofert majitelem hned několika důležitých médií. Jednak je to vydavatelství MAFRA, které se v současné době slučuje s vydavatelstvím Bauer media. Díky této fúzi se stane největším vydavatelem tištěných periodik v České republice. Je vlastníkem také jednoho z největších rádií Impuls a televize Óčko. Díky této televizi či volnočasovým médiím z Bauer média může mít významný vliv i na české osobnosti,“ varoval Martínek. V poslední době se prý ozývá hodně hlasů především z hudební scény proti trestně stíhanému premiérovi. Proto jsou pro něj důležitá média, která mohou být pákou na tyto celebrity. Hnutí ANO může z pozice moci ovlivňovat i jiná komerční média. Například se jedná o prostředky různých ministerstev na propagaci různých projektů včetně těch z EU. Například na propagaci hnutí ANO na zavedení EET, na které bylo ze státního rozpočtu vyčleněno 130 miliónů korun,“ vypočítával Pirát. „Dodnes média, která získala tuto zakázku, se zdají býti více nakloněna vedoucímu hnutí ANO. Bohužel může jít také o prostředky, určené pro propagaci evropských projektů, což vyžaduje sama EU. Je to v průměru 0,3 procenta z každého projektu, který je v rámci ČR realizován,“ varoval ještě.

Politici v akci

„Zjišťujeme také snahy o změnu mediálních zákonů. Například někteří poslanci by chtěli pustit povinnost média, které potřebuje vysílací licenci ohledně objektivity či vyváženosti zpravodajství. Z mého pohledu není přípustné, aby to bylo umožněno. Protože pokud by se tak stalo, média by minimálně nesměla přijímat peníze od státních institucí, protože by vždy hrozil střet zájmů,“ uvedl Martínek. Další problém prý nastává i u veřejnoprávních médií. „Strany jako SPD, komunisté a také bohužel někteří členové premiérova hnutí ANO se při jednání volebního výboru, který má na starosti veřejnoprávní média a je regulačním orgánem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, staví proti schválení výročních zpráv, jako je to v případě České televize a Českého rozhlasu. Dvojí neschválení výroční zprávy by mohlo mít za následek odvolání členů mediálních rad a zvolení nových členů,“ opětovně varoval poslanec a pokračoval: „Při současném způsobu tajných voleb Poslanecké sněmovny, kdy se stává, že jsou voleni téměř dominantně zástupci těchto tří stran a průměrné zastoupení není touto koalicí respektováno. Nové vedení rad by pak nemělo problém s výraznými personálními změnami v České televizi. Hnutí ANO například nominovalo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, který je častým přispěvovatelem na dezinformačních webech a nepokrytě útočil na Českou televizi, kterou by doslova nechal podminovat,“ šokoval přítomné Tomáš Martínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…