Americký prezident Donald Trump tlačí na státy NATO, aby prudce zvýšily své výdaje na obranu a dávaly na ni pět procent HDP. Dosavadní cíl je přitom na úrovni dvou procent HDP a řada států nedokáže plnit ani tento závazek.
Potřebujeme více žen v politice?Anketa
Česko pětiprocentní cíl považuje nyní za „vzdálený“. „Bezpečnost občanů bere vláda Petra Fialy vážně, proto vydává dvě procenta HDP na obranu, a Česko tak konečně není v NATO černým pasažérem. Jsme připraveni s partnery v NATO jednat o dalším možném zlepšení spolupráce včetně navyšování výdajů. Hranice pěti procent je však v současné době pro většinu členských států hodně vzdálená,“ uvedla v lednu podle informací iDnes.cz mluvčí vlády Lucie Ješátková.
I kvůli napjaté bezpečnostní situaci kolem Ukrajiny ale řada států v čele s Francií nebo Polskem navrhuje, aby státy Evropské unie výdaje na obranu razantně zvýšily. Na síti X nyní vznikla debata, zda by měli čeští občané přispívat na českou armádu, která by potřebovala desítky miliard ročně navíc.
„Kdybychom chtěli dávat na armádu o 100 000 000 000 (aktuální rozpočet armády je kolem 151 mld.) ročně víc, tak to dělá asi 10 000 ročně na obyvatele, zhruba 830 Kč měsíčně. Byly byste ochotní takto navíc přispívat?“ ptá se Petr Horáček.
Kdybychom chtěli dávat na armádu o 100 000 000 (aktuální rozpočet armády je kolem 151 mld.) ročně víc, tak to dělá asi 10k ročně na obyvatele, zhruba 830 Kč měsíčně.
— Petr Horáček (@horacekpetr22) February 20, 2025
Byly byste ochotní takto navíc přispívat?
V anketě zatím odpovědělo přes 1 200 lidí a 63 % z nich uvedlo, že by byli ochotní rozpočet armády takto podpořit. Přidal se například i známý podnikatel a podcaster Tomáš Jirsa.
Peníze by dal i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič