Sedm let stará událost výbuchu muničního skladu ve Vrběticích zcela změnila česko-ruské vztahy. Dokonce se jedná o tak vážnou příhodu, že zcela zastínila v českém mediálním prostoru koronavirus. Ve stejný den, 17. dubna, co předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček oznámili, že Vrbětice mají ruskou stopu, došlo k též zajímavému odhalení v zemi od České republiky o trochu na východ, a to v Bělorusku.
V létě roku 2020 proběhly v zemi prezidentské volby, které vyhrál dlouholetý autoritativní vůdce země Alexandr Lukašenko. Ve volbách získal 80,08 % hlasů, což podle jeho kritiků byl nepravý výsledek, neboť volby byly zmanipulované. V Bělorusku následně propukly velké nepokoje, které byly mnohdy velmi násilné, avšak režim Lukašenka je zvládl potlačit a v zemi vládne doposud.
Sedmnáctého dubna, tedy ve stejný den, co představitelé vlády oznámili kauzu Vrbětice, ovšem oznámil, že na něj a jeho syny měl být spáchán atentát a mělo dojít k pokusu o státní převrat. Lukašenko též pověděl, že mělo jít o běloruské občany spolupracující s americkou agenturou. Tito lidé byli zadrženi v Rusku. Následně byli oba muži předáni do Běloruska.
V zahraničních médiích se poté objevilo několik možností, jaké by tento pokus o převrat mohl mít příčiny a následky. Podle ruské zpravodajské stanice Russia Today se mělo jednat o atentát nejen na Lukašenka a jeho blízkou rodinu, ale i na vysoce postavené představitele Běloruska. RT dále popsalo několik úniků z komunikační aplikace ZOOM, přes kterou se měli spiklenci domlouvat. Je zde popsaná například komunikace jednoho zadrženého muže, politologa Alexandra Feduty. Feduta byl podle serveru Apnews mluvčím Lukašenka po jeho zvolení v roce 1994. Feduta na zoomové korespondenci zmínil smrt egyptského prezidenta Anwara Sadata jakožto událost, která vedla k „úspěšné rotaci“ vedení země. Sadat byl obětí atentátu během vojenské přehlídky v roce 1981 islamistickými členy egyptských ozbrojených sil.
Dalším zadrženým byl právník Jurij Zenkovič, který na diskuzi na Zoomu napsal: „Pojďme vyřídit Luka (Lukašenka, pozn. red.) a rozhodněme, kdo bude poté vládnout Bělorusku.“ V jiné diskusi měla dvojice podle informací RT diskutovat o tom, jak si zajistit loajalitu v nové běloruské administrativě. Jak již bylo napsáno, Feduta i Zenkovič byli zadrženi v Moskvě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle