Po útocích na Paříž cítíme nenávist, stěžuje si šéf českých muslimů. Mohou za to prý i politici a média

20.11.2015 10:39 | Zprávy

Předseda Ústředí muslimských obcí České republiky Muneeb Hassan Alrawi pro Deník uvedl, že někteří muslimové by chtěli zapálit svíčku za oběti teroristických útoků v Paříži, ale bojí se reakce Čechů. Zároveň jednoznačně odsoudil zvěrstva útočníků.

Po útocích na Paříž cítíme nenávist, stěžuje si šéf českých muslimů. Mohou za to prý i politici a média
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pařížané v šoku

„Na světě je přes 1,5 miliardy muslimů a jen nepatrný zlomek z nich takové teroristické skupiny podporuje nebo pro ně může mít pochopení,“ řekl Alrawi s tím, že muslimové byli z pátečních útoků v šoku. „A to i proto, že někdo může spáchat takový zločin rádoby ve jménu islámu,“ dodal.

Jak následně uvedl, čeští muslimové by se rádi připojili k soustrastným akcím a zapálili svíčku. „Bojí se však reakcí dalších přítomných, občanů České republiky,“ uvedl. Zároveň podotkl, že muslimům radí, aby se toho nebáli, ale šli památku uctít například v doprovodu představitelů města či svých českých přátel.

Alrawi se v rozhovoru také netajil skutečností, že od teroristických útoků v Paříži dochází k větší nenávisti vůči muslimům. „Na čerpací stanici mě oslovil nějaký muž. Řekl: ‚Tak co, jak probíhá zabíjení nevěřících?‘ Klidně jsem mu odpověděl, ať se na to zeptá těch, kteří to spáchali. Dalším příkladem je moje manželka. V sobotu vzala naše děti ven. Domů se však vrátila hodně brzy. Kvůli nevraživým pohledům, které na ni lidé vrhali,“ sdělil. Podle něj se však nevraživost stupňuje posledních osm měsíců. Jde prý o výsledek silné propagandy některých politiků.

„Ale situaci nepomáhají uklidnit ani média nebo lidé na sociálních sítích. Byl bych skutečně rád a chtěl bych, aby to každý slyšel právě od nás, že všechny tyto teroristické činy jsou politického rázu, v žádném případě náboženského,“ podotkl s tím, že jediné, co mají muslimové společného s těmi útočníky, je deklarované náboženství.  

„Jejich činy však vycházejí ze msty a frustrace, nikoliv z naší víry. Běžní muslimové jejich myšlenky rozhodně nesdílejí. A události v Paříži mají podle mého názoru jasné sociálně-politické pozadí. Jsem přesvědčený, že za nimi stojí zejména i snaha některých lidí mstít za se ambice západních velmocí ve světě. Viz francouzské angažmá například v Mali nebo třeba za koloniální minulost,“ uzavřel.

Původní text najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

13:02 „Naše volba nás přivedla do stavu, kde jsme nyní.“ Jana Bobošíková vzala výročí od podlahy

„Svoboda a demokracie v naší zemi se postupně vytrácejí, zatímco se ocitáme v období ‚měkké normaliz…