Francii čekají příští rok prezidentské volby, Německo se chystá na volby parlamentní. V obou zemích roste popularita právě pravicově populistických stran. Tyto strany využívají rostoucího strachu Evropanů z přílivu uprchlíků a z nejistého ekonomického oživení.
Například v Nizozemsku, kde se rovněž mají konat příští rok parlamentní volby, vede v průzkumech představitel krajní populistické pravice Geert Wilders. Konzervativně populistické strany vládnou i v dalších evropských zemích, například v Maďarsku, jejich podpora roste například v Dánsku, Finsku či ve Francii.
Podle Hospodářských novin je také zřejmé, že Svobodní mají ve volbách v roce 2018 namířeno k vítězství či alespoň k účasti ve vládě.
„I když vyhrál Van der Bellen, je Hoferův úspěch obrovským povzbuzením pro krajní pravici. Evropa vidí, že nesmí podceňovat sílu populistické politiky,“ podotkl bývalý předseda české Strany zelených Ondřej Liška.
"Evropští politici dostali prostřednictvím Rakouska varování, že voliči vidí evropskou spolupráci při řešení velkých problémů jako problematickou, že se prohlubuje rozdíl mezi centrem a periferií a mezi jednotlivými vrstvami společnosti. Van der Bellena volili lidé vzdělanější a s větším rozhledem a zkušenostmi ze zahraničí," uzavírají Hospodářské noviny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef