"Česká republika by se tak stala zemí s nejdražší vodou v rámci EU. Za sporné považují odbory i využití zdražení," uvedla v pozvánce na tiskovou konferenci mluvčí odborů Jana Kašparová.
S návrhem nesouhlasí ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Boj se suchem by podle něj neměl být záminkou pro plošné zvyšování cen. Brabec si naopak přeje, aby změna byla přijata v koaliční shodě, a je připraven dále jednat a i návrh, který vychází z loňské vládní koncepce, stáhnout. Chce ale vědět, čím hradit plány ve vodohospodářství.
Ministr zemědělství růst poplatků podpořil
Postoj ČSSD Brabec vnímá v souvislosti s blížícími se volbami. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka naopak zvýšení poplatků podpořil. Ministerstvo životního prostředí podle něj dělá sice nepopulární, ale logický krok, jenž směřuje k ochraně cenného zdroje.
Plán na trojnásobné zvýšení do roku 2022 ministr představil na jaře, přičemž podle něho jde o kompromis, neboť původně uvažoval o čtyřnásobném navýšení. Poplatky hradí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP). Brabec argumentuje i tím, že nyní za kubický metr pitné vody odevzdávají vodárenské společnosti dvě koruny, ale odběratelé jim platí i dvacetinásobek.
Proti návrhu se postavily také Svaz měst a obcí a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk