Jak Mogheriniová uvedla, vznik nové vlády je nejlepší způsob pro účinný boj Libye s tamní odnoží Islámského státu a dalšími radikálními a problémovými skupinami. Mírový proces, který od loňského roku probíhá pod hlavičkou OSN, by měl ukončit násilí, jež v Libyi vypuklo v roce 2011.
V současnosti země nemá fungující instituce a navíc se chopily jejího vedení hned dvě vlády a dva parlamenty. Za každou z nich stojí rozdílné milice a frakce, které se nicméně podílely na svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího.
Podpora i s ochranou hranic
Brusel rovněž uvažuje o možnosti zahájení tzv. třetí fáze evropské námořní operace pod názvem Eunavfor Med Sophia, která si klade za cíl výrazně zasáhnout ve Středozemním moři proti pašerákům migrantů. Unijní plavidla nicméně nemohla v libyjských výsostných vodách účinně působit, a to z toho důvodu, že jim zatím chyběl souhlas právě lybijské vlády. „Začali jsme také diskutovat o tom, že by mandát operace Sophia zahrnoval rovněž například výcvik libyjské pobřežní stráže,“ uvedla dále Mogheriniová na tiskové konferenci v Amsterodamu po schůzce.
Podle informací ČTK zahrnuje evropská podpora budoucí libyjské vládě národní jednoty také pomoc s ochranou hranic země, ustavováním bezpečnostních institucí a podobně.
Podle dohody o sestavení vlády národní jednoty zveřejněné Libyí 19. ledna by v čele nového kabinetu měl stanout tripoliský obchodník Fáiz Sarrádž. Zatím ale nebyl potvrzen s definitivní platností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd