Podnikatel buší do justice. Detektivové mlčí, prokuratura nátlak na korunního svědka odmítá. PL jdou po stopě výbušné kauzy
08.02.2024 16:49 | Kauza
Justiční mafie. Tak právě těmito slovy opakovaně popisuje podnikatel Pavel Buráň své několik let trvající útrapy s českou justicí. Vše začalo již před několika lety, kdy zažaloval svého bývalého společníka Jaroslava Novotného z únosu. Přestože prvoinstanční soud prokázal, že k únosu skutečně došlo, a před soudem dokonce padala přirovnání jako praktiky balkánské mafie, osud případu zvrátil Vrchní soud v Olomouci, jehož právní názor opřený o údajnou nedůvěryhodnost podnikatele Buráně přes mnohé kontroverzní peripetie musel nakonec akceptovat také konečný verdikt soudu, který všechny obviněné zprostil viny.
reklama
Tím případ moravského podnikatele, který svého času patřil mezi největší hráče v hazardním průmyslu, však ani zdaleka neskončil. Policie ho dnes stíhá také za údajné machinace s penězi, které firmy provozující výherní automaty musely v minulosti povinně odvádět na bohulibé účely. Jenže i tento případ skončil v rukou olomouckých státních zástupců, kteří měli podle Buráně dokonce přimět ke křivému svědectví korunního svědka Jiřího Klanicu. Ten poté, co byl podmínečně propuštěn z vazby, chtěl svoji výpověď za nemalou finanční odměnu uvést na pravou míru včetně toho, kdo a proč jej ke křivému svědectví přiměl. Jenže nežli spadla klec, Klanicu a jeho komplice zadrželi detektivové z Národní centrály organizovaného zločinu.
Protože slova Pavla Buráně o justiční mafii, která během rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dokládal řadou „důkazů“, nahrávek a fotek, vrhají na postup orgánů činných v trestním řízení stín pochybnosti, oslovila naše redakce jednotlivé aktéry se zcela konkrétními dotazy. A odpověď? Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) k případu nic neřeknou. Jen trochu sdílnější pak bylo pouze Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
„Ke konkrétním osobám se zpravidla nevyjadřujeme, ani tentokrát neuděláme výjimku,“ napsala naší redakci Ivana Nguyenová, tisková mluvčí GIBS. Přitom to byla právě GIBS, na kterou se podnikatel Pavel Buráň obrátil jako první, když pojal podezření, že atak „profesionálního svědka“ Jiřího Klanici, jehož jméno se objevuje v řadě dalších kontroverzních kauz, je buď policejní provokací, nebo došlo skutečně k tomu, co Klanica tvrdil, tedy že jeho výpověď proti Buráňovi si vynutili lidé spojení s olomouckou justicí (spis GI-2046-2/ČJ-2023-842070-K).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.