Zprávy o požáru v řeckém uprchlickém táboře na ostrově Lesbos obletěly Evropu. Krátce poté se ukázalo, že si migranti tábor zapálili sami, protože se domnívali, že se díky tomu rychleji dostanou dál do Evropy. Poté, co Řekové začali stavět tábor nový, se migranti začali bouřit. Na Lesbu zůstat nechtěli.
Pomocnou ruku jim nakonec podalo Německo prostřednictvím kancléřky Angely Merkelové. Náš západní soused je připraven do své země přijmout zhruba 1 500 uprchlíků, takže některým z nich se nakonec jejich sen splní.
Česká republika se ale k Němcům v žádném případě nepřipojí. Pevnou pozici potvrdil naší redakci předseda vlády. Podle Andreje Babiše jsme ale připraveni pomoci Řekům materiálně přímo na místě.
„Problém tohoto tábora jsme diskutovali minulý pátek v polském Lublinu, kde byla schůzka V4, které teď předsedá Polsko. Pověřili jsme polského premiéra, aby s řeckým předsedou vlády o celé situaci jednal. V tisku bylo, že migranti ten tábor zapálili, a proběhly další různé informace, takže chceme zjistit přímo od Řeků, co se tam děje,“ konstatoval premiér Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz.
Podle jeho slov V4 směr měnit nebude. „Visegrádská čtyřka se přiklání k tomu, že nebudeme brát žádné migranty a spíš bychom pomohli materiálně a za Českou republiku bych tímto směrem určitě šel. Musíme držet linii, jakou jsme měli celou dobu,“ dodal Babiš pro ParlamentníListy.cz.
„Zajisté bychom se měli zapojit. Podmínky v tom táboře byly tak strašné, že se zoufalým činům nedivím. Pokud mi nevěříte, tak se tam podívejte,“ uvedl čestný předseda TOP 09, exministr zahraničí a poslanec Karel Schwarzenberg.
První místopředseda Sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip to vidí jinak. „Ano, je možné se zapojit tím, že pomůžeme s jejich repatriací zpět do jejich původní vlasti,“ sdělil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka