Podpora NATO Ukrajině končí. Prázdná skořápka. Odhad po krocích Trumpa

13.02.2025 8:52 | Rozhovor

Donald Trump se naplno vložil do řešení konfliktu na Ukrajině a podnikl dlouhý telefonát nejprve s ruským prezidentem Putinem a následně s lídrem Ukrajiny Zelenským. Trumpův ministr obrany pak na schůzce NATO upřesnil, jaká je americká představa dalšího vývoje. Ukrajina do NATO nevstoupí a její podoba nebude obnovena v hranicích před rokem 2014. Podle analytika Štěpána Kotrby to znamená jediné, podpora NATO Ukrajině končí a Evropa s tím nic neudělá. Jinak by USA mohly přestat do NATO platit a z aliance by se bez této podpora stala prázdná skořápka k ničemu.

Podpora NATO Ukrajině končí. Prázdná skořápka. Odhad po krocích Trumpa
Foto: Repro YouTube
Popisek: Elon Musk a Donald Trump

V posledních hodinách došlo k několika patrně zlomovým událostem ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině. Americký prezident Donald Trump uskutečnil telefonáty s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump na sociální síti Truth Social oznámil, že se s Putinem dohodl na zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. 

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 11342 lidí

Po telefonátu s Putinem následoval Trumpův rozhovor se Zelenským, jehož obsahem rovněž měla být možnost dosažení míru. Přestože Zelenskyj na síti X vyjádřil vděčnost za Trumpův zájem a zdůraznil, že společně s USA hledají kroky k zastavení ruské agrese a zajištění trvalého míru, ukrajinský prezident z celé situace nemusí být nadšen. Jen krátce po oznámení obou telefonátů totiž přišlo prohlášení Trumpova ministra obrany Peta Hegsetha. Novinové titulky hovoří o tom, že svými slovy dal studenou sprchu jak evropským zástupům, tak především ukrajinskému ministru obrany.

Hegseth během schůzky NATO a s Ukrajinci v Bruselu jasně uvedl, že návrat Ukrajiny k hranicím před rokem 2014 je nereálný. Tvrdil, že snaha dosáhnout tohoto iluzorního cíle by pouze prodloužila válku a způsobila další utrpení. Dále vyjádřil přesvědčení, že členství Ukrajiny v NATO není reálným výsledkem jakéhokoli mírového vyjednávání. V praxi to znamená, že akceptovatelným koncem ukrajinské války pro Spojené státy nebude Ukrajina, jejíž součástí by měl být poloostrov Krym a patrně také východní části země, které nyní Rusové kontrolují.

Tato prohlášení naznačují, že Trumpova administrativa zaměřuje svou politiku na rychlejší ukončení konfliktu, i když to může znamenat ústupky v otázkách územní celistvosti a bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.

Aktuální vývoj pro ParlamentníListy.cz rozebírá analytik Štěpán Kotrba, podle něhož je důležité připomenout i kořeny konfliktu na Ukrajině, které sahají desítky let do minulostil. Nynejší situaci podle jeho slov představitelé nové americké administrativy, na rozdíl od ukrajinského prezidenta Zelenského, vnímají realisticky a je třeba říci, že podpora NATO Ukrajině končí. Více v odpovědích Štěpána Kotrby na otázky naší redakce:

Prezident Donald Trump započal jednání s Putinem. Ten řekl, že musí být eliminovány kořeny rusko-ukrajinského konfliktu. Co z toho vyvozujete?

Já osobně vnímám kořeny rusko-ukrajinského konfliktu jako pokus americké demokratické administrativy prostřednictvím NATO expandovat k hranicím Ruska a „obklíčit“ Rusko tak, aby muselo vyjednávat o veškerém exportu do Evropy za politické ústupky. Ale to nejsme v roce 2022, kdy došlo k vpádu Ruska na Ukrajinu, to nejsme ani v roce 2014 v době odstranění Janukovyče, anexe Krymu a uhájení přístavu Černomořského loďstva a v době Majdanu, či v roce 2015, po uzavření příměří v Minsku mezi proruskými separatisty v Donbasu a ukrajinskou vládou. Dokonce ani v roce 2006–2008, kdy proběhly spory o plyn. Strategie obklíčení byla vytvořena těsně po „sametu“. 

Před začátkem nového tisíciletí  se vytvořily iniciativy Euroatlantické rady partnerství, programu Partnerství pro mír a rozhovory o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskou federací (smlouva NATO-Rusko). Tu podepsal Jelcin a Solana. Z amerických dokumentů odtajněných v roce 2018 vyplývá, že Jelcin před podpisem smlouvy v roce 1997 nabídl americkému prezidentovi Billu Clintonovi gentlemanskou dohodu, že žádná země bývalého SSSR nesmí vstoupit do NATO. 

Vztahy mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí ale začaly už v roce 1991. Ukrajina vstoupila do Partnerství pro mír NATO v roce 1994 a do Komise NATO-Ukrajina v roce 1997, poté v roce 2002 schválila Akční plán NATO-Ukrajina a v roce 2005 vstoupila do programu NATO pro intenzivní dialog. V roce 2018 odhlasoval ukrajinský parlament zakotvení cíle členství v NATO do ústavy. NATO tleskalo. To se prostě ve vztahu k jaderné mocnosti nedělá. Rusko mělo svatou trpělivost třicet let.

Teď je na řadě se vrátit zpátky o těch třicet let.

Ministr obrany USA Pete Hegseth současně v sídle NATO sdělil, že ukrajinské hranice z roku 2014 nebudou obnoveny a ukrajinské členství v NATO také nepřichází v úvahu. Co tím doplňkově vzkázal?

Že je realista, na rozdíl od Zelenského.

Může „podpora Ukrajině“ existovat bez USA? Uspějí úvahy, že Británie, Pobaltí, Skandinávie a Polsko zastoupí příspěvek, který zaručovaly USA za Bidena?

Podpora NATO Ukrajině končí. Trumpova páka je jasná: Je to americký příspěvek do NATO. NATO bez USA postrádá raison d´etre. Bez amerických peněz a amerických základen v Evropě je to prázdná skořápka plná keců. K čemu jsou Trumpovi americké základny v Evropě? Jak podporují politiku MAGA? Vždyť je to součást černé díry na dolary – politiky State departmentu, kterou Trump nechal zlikvidovat spolu s USAID. Demilitarizace Ukrajiny s režimem kontroly Ruskem a stažení amerických základen a jaderných zbraní z Evropy bude Rusku stačit. Pobaltí Rusku vadit nebude.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Zdravím vás,

..... mám jeden jednoduchý dotaz. Proč si nenecháte právně zpracovat , co podepsal váš pan předseda ohledně Green Dealu. Ustavičně se o tom přete, lidi už to prostě nebaví. Před volbami by se to mohlo hodit. Koalice jiný zásadní orgument nemá.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 130 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Chudák pan Lipavský, ten na ty prázdniny na Krym nepojede zřejmě ani letos.........., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčanFranta , 13.02.2025 12:09:43

|  6 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …