Podraz na Babiše? Čapí hnízdo: Někdo řekl, co neměl

14.06.2021 9:45 | Zprávy

Andrej Babiš (ANO) má podle novinářky Sabiny Slonkové problém. Kauza firmy Čapí hnízdo, kde policie řešila možné spáchání dotačního podvodu, pro stávajícího premiéra nakonec může skončit špatně. Prý ho nakonec potopili lidé ze slavné banky.

Podraz na Babiše? Čapí hnízdo: Někdo řekl, co neměl
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V kauze Čapí hnízdo jde o podezření z účelového čerpání dotace určené výhradně pro malé a středně velké podnikatele

V roce 2008 přiklepl Středočeský kraj evropskou dotaci na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Měla ho na starosti firma, která do roku 2007 patřila pod holding Agrofert. Momentálně je holding dočasně odložen ve svěřeneckých fondech předsedy vlády Andreje Babiše, ale tehdy dával jasně najevo, že holding řídí. Po dobu čerpání evropské dotace stála firma Čapí hnízdo mimo holding, ale po jejím vyčerpání se pod křídla holdingu vrátila.

Kdyby firma Čapí hnízdo zůstala po celou dobu součástí holdingu, evropskou dotaci určenou pro malé a střední firmy by pravděpodobně nezískala.

A to je právě ten problém. Policie se proto začala zajímat o to, zda ve spojitosti s Čapím hnízdem nedošlo k dotačnímu podvodu. Babiš byl jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky a později také jako vítěz voleb vydán nadvakrát ke trestnímu stíhání.

Firma Čapí hnízdo po letech dotaci vrátila, ale v hledáčku policie i tak zůstala.

Po mnoha letech se zdá, že se vyšetřování blíží k závěru. Informuje o tom novinářka Sabina Slonková. Pro Andreje Babiše to podle ní vůbec nevypadá dobře. Stávajícího předsedu vlády prý nakonec potopili manažeři banky HSBC, která na projekt půjčovala peníze. Ti údajně byli ujištěni, že za Čapím hnízdem stojí jeden z nejbohatších Čechů. I proto ochotně půjčili peníze. A teď policii řekli pravdu.

„A výslovně uvedli, že Babišovi spolupracovníci jim vybudování farmy Čapí hnízdo prezentovali jako jeho vlastní projekt. A dokonce to označovali za ‚srdeční záležitost pana Babiše‘,“ napsala Slonková.

„Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,” popsal obsah výpovědí vysoce důvěryhodný zdroj, který o nich má detailní informace.

Holding Agrofert se ke zjištěním Sabiny Slonkové odmítl vyjádřit s tím, že případ stále ještě neskončil.

Teď ještě schází verdikt státního zástupce Jaroslava Šarocha, který by se měl rozhodnout, zda celou kauzu a tím i premiéra dožene k soudu, či nikoliv.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

8:45 Diskuse je proti našim zájmům, spustil Foltýn. Slova dochází už i Marvanové

Stane se nový trestný čin neoprávněná činnost pro cizí moc součástí legislativy České republiky? Pro…