Donald Trump nyní sklízí jedno předvolební vítězství za druhým a boří zavedené chápání politického systému. To pro něj však v nejmenším neznamená automatické vítězství. „Tedy ne snad kvůli tomu, že by nevyhrál,“ namítá Jan Macháček a dodává, že si to republikánský establishment zkrátka nepřeje.
Trump by totiž mohl zatřást celým systémem, na který jsou vládnoucí elity zvyklé. Nejde tak ani o jeho veřejné vystupování, ale o možné následky jeho výhry. Mohl by totiž „přetrhat zaběhlé mocensko-ekonomické vazby“.
Kdyby jej však vyhodili z republikánské kandidátky, stále zůstává možnost kandidovat jako nezávislý. Na to však Trump nemá dostatek financí. „Podle jeho osobního majetkového přiznání má Trump (jenom) 300 milionů dolarů v hotovosti a obchodovatelných cenných papírech. A prezidentská kampaň (ano, teprve začne!) bude stát miliardu dolarů.“
Proto by musel Trump začít rozprodávat svůj majetek, nelze však říct, kam až je pro prezidentskou funkci ochoten zajít. Macháček však připomíná, že existují instituce, ochotné člověka okamžitě založit v případě, že zastaví nemovitost. „Každopádně fundraising by pokazil Trumpovu image, která říká, že si všechno platí sám.“
Macháček následně zmiňuje článek amerického ekonoma Paula Krugmana, který se zabýval rozepřemi v Republikánské straně. Její někdejší lídr Mitt Romney totiž nedávno kritizoval Donalda Trumpa za jeho nedokonalou ekonomickou koncepci, která by podle něj „zvýšila ceny, zabila export a vedla podnikatele všech druhů k úprku z Ameriky“.
Tentýž Mitt Romney však kdysi obdivoval právě Donalda Trumpa a jeho „neobyčejnou schopnost rozmět tomu, jak funguje ekonomika,“ přičemž sám tvrdil to, co Trump nyní, že Čína manipuluje měnou. „Krom toho podle Krugmana oba rozumí ekonomice jako koza petrželi.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa