Pohled na uprchlíky z válečné zóny. Dokumentaristka promluvila v rádiu: Jsou to rodiče, mají děti. Bomby jim padají na hlavu...

04.07.2018 19:25 | Zprávy

Moderátor Jan Moláček přivítal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu dokumentaristku Janu Andert. Popsala mu, jak se bojovalo o Irák ve střetech s radikály z Islámského státu. Popsala také turecký útok na kurdský Afrín. Vzhledem k tomu, že válku zažila na vlastní kůži, má pochopení pro uprchlíky odcházející z míst, kde dopadají bomby.

Pohled na uprchlíky z válečné zóny. Dokumentaristka promluvila v rádiu: Jsou to rodiče, mají děti. Bomby jim padají na hlavu...
Foto: M.Kutilová
Popisek: V místech bojů s IS

Jana Andert pobývala v Iráku v době, kdy se bojovalo o irácký Mosul obsazený Islámským státem. Celé měsíce žila s vojáky, kteří o město bojovali. Proto mohla stvořit unikátní filmový materiál, který je teď ostatně k vidění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Mezi iráckými vojáky to prý neměla úplně lehké. Někteří vojáci sice mluvili anglicky, protože prošli výcvikem přímo v USA, ale někteří vojáci mluvili jen arabsky.

Cestu do Iráku si prý financovala sama a peníze získávala tak, že posílala reportáže do televizí. Za ty od nich dostala zaplaceno. Film prezentovaný v Karlových Varech prý ukazuje surovou realitu války. „Při týhle práci mi jde o to, ukázat emoce ve válce. I přestože tam jsou boje, že voják střílí, tak potom zase je tam scéna, kdy mluví s tatínkem, že by se chtěl oženit. Ta lidskost v tom je, no,“ podotkla dáma.

Zažila prý situace, ve kterých bojovníci Islámského státu využívali civilisty jako živé štíty. A když se tito civilisté pokusili utéct, islamisté po nich stříleli.

Pár slov přidala také k tureckému útoku na kurdský Afrín, kde rovněž pobývala. „Byla to turecká invaze,“ řekla prostě a jednoduše s tím, že Kurdové neměli v boji proti tureckému letectvu šanci.

A jak se jí podařilo u Mosulu a v Afrínu přežít? „Je to o štěstí,“ zdůraznila.

Vzhledem k tomu, že byla přímo ve válce, má pochopení pro uprchlíky, kteří z válečných zón prchají. Jsou to rodiče, kteří mají děti, padají jim bomby na hlavy a vůbec mi nepřipadá zvláštní, že se snaží utéct do bezpečí,“ podotkla dáma.

Teď se prý dokumentaristka chystá do Afriky – do Somálska, kde by chtěla natočit dokument o dětských vojácích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

14:02 „Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

V souvislosti s válkou na Ukrajině se rozjela debata o zbrojení. Generální tajemník NATO Mark Rutte …