Pohřeb Miroslava Šloufa. Dorazil Nejedlý, přivezl kytici. Za sebe, ne za prezidenta

24.02.2018 15:14 | Zprávy

Političtí souputníci, rodina a přátelé se dnes před polednem ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze rozloučili s lobbistou a někdejším vlivným členem sociální demokracie Miroslavem Šloufem. Bývalý poradce Miloše Zemana zemřel před týdnem po dlouhé těžké nemoci ve věku 69 let. Dlouholetí sociální demokraté, kteří přišli, postrádali na pietním rozloučení představitele nynějšího vedení strany. Hrad zastupoval na pohřbu poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Pohřeb Miroslava Šloufa. Dorazil Nejedlý, přivezl  kytici. Za sebe, ne za prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf

Obřadu ve zcela zaplněné obřadní síni krematoria se zúčastnili někteří bývalí představitelé ČSSD. Mezi smutečními hosty byli například někdejší ministr zahraničí Jan Kavan, bývalý senátor Vladimír Dryml nebo bývalí poslanci Karel Šplíchal a Jana Volfová. Prezident podle dřívějšího prohlášení mluvčího Hradu poslal kytici. Prezidentův poradce Martin Nejedlý však serveru Novinky.cz prozrradil, že kytici, kterou přinesl, dává on jako Martin Nejedlý. Nejde o kytici za Miloše Zemana.

Posledního rozloučení se zúčastnil také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Novinářům řekl, že Šlouf svým přátelstvím a také odbornými zkušenostmi přispěl k vzestupu sociální demokracie. Foldynovi proto bylo líto, že na obřad nepřišel nikdo ze současného vedení strany.

„Že tady nikdo není, to svědčí o nás. V polovině 90. let uspořádal exkurzi do Polska, kde okoukal autobus – Zemáka. Ten Zemák dovezl sociální demokracii do vládních lavic, takže by tady měli být,“ řekl novinářům. „Velmi mě to mrzí, protože Mirek Šlouf udělal pro ČSSD mnoho, ale především udělal mnoho pro zvolení Miloše Zemana,“ doplnil ho Kavan. Podle Šplíchala by se měli u takovéto příležitosti bývalí kolegové a přátelé povznést nad osobní spory.

Z dalších veřejně známých lidí dorazil na pohřeb senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), zakladatel Jazzové sekce Karel Srp nebo Tomáš Hrdlička ze zákulisí pražské politiky.

Šlouf začínal v politice v 80. letech jako komunistický poslanec České národní rady, předtím působil ve vedení Socialistického svazu mládeže (SSM). Později vstoupil do ČSSD a pomáhal Zemanovi s některými volebními kampaněmi. Před volbami v roce 1996, které znamenaly pro sociální demokracii velký vzestup, přišel s nápadem na předvolební autobus Zemák, jehož úspěch dnes Šloufovi přátelé často zmiňovali.

Hovořili o jeho pracovitosti a také o jeho přátelství a ochotě pomoct, například v roce 1999 dětem z bývalé Jugoslávie, na což vzpomínal Foldyna. „Přivezl jich tehdy z vybombardované Jugoslávie na prázdniny do Česka tisíc,“ řekl.

Počátkem roku 2008 stál Šlouf u založení sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit Zemana do politického života. Zemanovi pomáhal i v prezidentské volbě 2013. Poté ale jejich přátelství skončilo. Svůj pohled na Zemanovu osobnost Šlouf publikoval v knize Jak se dobývá Hrad. Napsal v ní, že chování prezidenta stále více určuje trojice špatných vlastností – nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…