Podle toho, co na výboru jednotliví poslanci řešili, to vypadá, že velkým průšvihem jsou nedostatečné opravy armádní techniky. Na přetřes přišel i nákup nových tanků. Zpráva NKÚ upozorňuje například na stárnutí obrněných vozidel, nedostatečný servis spojený technikou, ale také na podfinancování armády. Ve zprávě je dále zmíněno, že bojová připravenost Pandurů byla ve sledovaném období 70 procent a tanky T-72 byly bojově nasaditelné jen ze 43 procent. Ministr obrany Lubomír Metnar na výboru uvedl, že v případě Pandurů je aktuálně jedenáct čekajících na servis, a jen jeden není bojeschopný.
„Kontrolní zprávy všech úřadů nebo komisí, které si pan generál Opata zřídil, beru jako podporu proto, aby se vědělo, co se má dělat, aby se práce zlepšila, aby se zefektivnila,“ nechal se slyšet poslanec Karel Krejza (ODS). Tím však jeho neutrálně zabarvená řeč skončila, dále pokračoval spíše kriticky. Nebyl však rozhodně jediný, kdo na náčelníka GŠ AČR generála Opatu a na ministra obrany Metnara směřoval nepříjemné dotazy.
„Slyšeli jsme tady mnohokrát, že v minulosti byl rozpočet na opravy velmi poddimenzován. Proto byla neprovozuschopnost techniky na tak vysoké úrovni. A já, když jsem se zeptal, jak čerpáme v letošním roce rozpočet na opravy, tak jsme za období 1.1. až 31.5., když škrtneme prosinec, tak je to za půl roku na úrovni 16 %. To mě, upřímně, neuklidňuje. Když jsme tedy podceňovali problém v uplynulých letech, čekal bych, že budou požadavky na to, abychom byli na úrovni 150 %. Ale my jsme na šestnácti. Buď jste to udělali geniálně dokonale, že jste tu techniku dali dohromady bez peněz, anebo mi tam něco logicky nesedí,“ dodal dále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový