Podle deníku Lidové noviny se o tom, že se léky ztrácí, ví již dlouho, ale nikdo to neřeší. Přitom čeští pacienti slýchávají větu: „Nejmodernější biologické léky nedostanete, nejsou na ně peníze.“ Deník píše, že loni došly peníze na léčbu rakoviny v říjnu.
Problém tkví v tom, že se to nedá dokázat. To alespoň Lidovým novinám potvrdili lékárníci i zaměstnanci farmaceutických firem. Deník popisuje princip celé operace. Nemocnice si prý objedná třeba 100 ks balení léku a nasmlouvá s distributorem slevu. Léky tak prý nakoupí třeba za desetinu původní částky. Všechna balení však nepřevezme, naopak si převezme pouze desetinu. Důležité však je, že předstírá, že je nakoupila za cenu obvyklou. Takto také fakturuje pojišťovně. Zbylé léky distributor podruhé prodá v zahraničí, tak to Lidovým novinám popsali lékárníci. Podle nich jsou škody na pacientech miliardové.
Některé nemocnice nakupují léky za ceny nižší, než účtují
Od ledna roku 2011 musí distributoři pohyby všech léčiv hlásit Ústavu pro kontrolu léčiv. Ten přiznává, že o převozech ví. Mluvčí ústavu Veronika Petláková Lidovým novinám řekla: „Jen během roku 2012 se do zahraničí reexportovalo na 105 tisíc kusů balení za zhruba 160 milionů korun.“ Lékárníci prý odhadují, že skutečný počet odvezených léků je mnohem vyšší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr