To, že Češi platí za volání a internet v mobilu mnohem více než jiné evropské národy, se omílá v médiích i ústy politiků už řadu let, a šlo také o jednu z priorit vlády expremiéra Andreje Babiše (ANO), který před necelými 5 lety upozorňoval, že, „dokud nebudeme na úrovni jiných států, například Dánska, Anglie či Finska, kde neomezené volání a SMS včetně 40 gigabajtů (GB) dat stojí do 600 korun“, tak ve svém úsilí za levnější data jeho vláda „nepoleví“. Exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) pak doufal, že by k tomu mohl přispět příchod čtvrtého operátora, který skrze konkurenční boj srazí ceny směrem dolů.
A jak tato snaha dopadla? Příchod čtvrtého mobilního operátora se za Babišovy vlády nekonal a během aukce frekvencí pro mobilní 5G sítě, od níž si Havlíček sliboval velké změny, došlo v roce 2020 k fiasku, když téměř veškeré frekvence skoupila aktuální trojice operátorů, tedy O2, Vodafone a T-Mobile.
Rovněž ani během dosavadního vládnutí premiéra Petra Fialy (ODS) se nezdá, že by se v tomto ohledu mohlo brzy cokoliv změnit a co se týče cen telefonických a telefaxových služeb, tak ty oproti roku 2015 do loňského roku klesly dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o pouhých 4,8 procenta, přičemž v loňském roce naopak začaly znovu zdražovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas