Centrála poukázala na to, že firmy mají o pracovní síly z řad cizinců zvýšený zájem vzhledem k hospodářské konjunktuře. Pracovní agentury tyto zaměstnance získávají z různých zemí, především z Ukrajiny.
„V této souvislosti vzniká riziko organizované kriminality v podobě nelegálního zaměstnávání, které může vést k různým formám znevýhodňování těchto zahraničních zaměstnanců. Z opačného pohledu pak může organizovaná kriminalita cizinců postupně pronikat do nejrůznějších oblastí veřejného života v ČR, například v podobě poškozování ekonomických zájmů státu, organizovaného zločinu, vydírání, včetně terorismu,“ napsala NCOZ.
Centrála upozornila i na trvající zvýšený zájem o padělané a pozměněné doklady ze zemí EU. „Konkrétně se jednalo o padělané ID karty Rumunska, Polska a Litvy. Tyto ID karty jsou ve většině případů použity k napomáhání k neoprávněnému pobytu na našem území či získání nelegálního zaměstnání na území ČR, včetně okolních států,“ uvedla.
NCOZ očekává, že v souvislosti s migrační krizí se zvýší poptávka po padělaných dokladech pro lidi migrující do Evropy z tzv. třetích zemí. „Rovněž nelze vyloučit, že padělané doklady mohou využívat osoby napojené na terorismus,“ varovala.
Co se týče migrace, počet zadržených nelegálních migrantů dopravovaných přes území ČR se loni výrazně nelišil od roku 2017. Policie při přepravě zadržela 183 běženců, o rok dříve jich bylo 172. Nejvíce zadržených bylo opět z Iráku, Sýrie a Afghánistánu.
„ČR není pro nelegální migranty primárně cílovou zemí a z evropského hlediska zůstává nadále zemí tranzitní,“ shrnula NCOZ. Důvodem je podle ní to, že systém sociálních dávek není v ČR tak výhodný jako v západní Evropě či ve Skandinávii, a také „důsledné dodržování azylového řízení“.
Centrála rovněž zmínila, že přes Česko loni pokračovala i nelegální migrace Vietnamců, kteří s turistickými vízy vycestují do Ruska a následně využívají služeb převaděčů k přesunu do Německa, Francie nebo skandinávských zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk