Oprávnění policie vyvolalo mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentovali zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. "Současný právní rámec v držení zbraní je nastaven správně," uvedla poslankyně ODS Jana Černochová. Poukazovala na případ, kdy už nynípolicie zadržela legálnímu držiteli zbraň pro podezření ze ztráty zdravotní způsobilosti. "Když je vůle, tak to prostě jde," řekla poslankyně, podle níž není možné kvůli ojedinělým excesům trestat všechny vlastníky zbraní. S návrhem na vypuštění sporné pasáže ale ve výboru neuspěla.
"Jde o klíčový bod novely, který vede ke zvýšení bezpečnosti občanů," zdůraznil k novému oprávnění policie předseda výboru Roman Váňa (ČSSD). Případ, na který poukazovala Černochová, byl podle něho jiný, když tento držitel zbraně už vyhrožoval a i jinak porušoval zákony. "Nové zmocnění nebylo zapotřebí," podotkl Váňa. Výbor na jeho návrh ale novinku v zákonu upřesnil se souhlasem ministerstva vnitra tak, že právo zadržet zbraň budou mít výhradně policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.
Policista bude moci zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.
Černochová prosadila zachování nynější doby platnosti zbrojních průkazů. Podle poslanců by se jednalo o nadbytečné opatření, na což kývli i zástupci vnitra.
Bezpečnostní výbor podpořil další Váňovu úpravu, podle které budou mít lékaři přístup do centrálního registru zbraní jen prostřednictvím policie, ne přímo. Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek.
Na návrh Váni, Černochové a Daniela Korteho (TOP 09) by zákon neměl dát pravomoc vládě nařídit obyvatelům odevzdat legálně držené zbraně v případě ohrožení státu nebo války. Poslanci se shodují v tom, že takové oprávnění nemá v demokratickém právním státu místo. Poslanci kývli i na úpravu Martina Lanka (Úsvit), podle níž laserové zaměřovače už nebudou patřit k zakázaným doplňkům zbraní.
Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance. Výbor doporučil v této části zákona upravit ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově by měla stačit hodina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk