Policie při razii odhalila v ČR 300 cizinců, budou vyhoštěni. Chovanec strážce zákona chválí

30.03.2017 18:23 | Zprávy

Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi nelegálně pobývalo. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění, píše ČTK.

Policie při razii odhalila v ČR 300 cizinců, budou vyhoštěni. Chovanec strážce zákona chválí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a z Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

„Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká,“ řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o „hon na cizince“ a že podobné akce budou pokračovat. Výsledky akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska. Zvyšuje se i trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. „Takových kontrol se udělá 10.000 měsíčně,“ řekl.

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. „Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo,“ řekl.

Stojíme za postupem policie, zdůrazňuje Chovanec

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec dnes uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. „Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie,“ uvedl Chovanec.

„Nemůžeme se vyjadřovat k právnímu názoru ministerstva, který známe jen zprostředkovaně. Jsme toho názoru, že o finální interpretaci by měl rozhodnout soud, pokud dříve Ministerstvo práce a sociálních věcí inkriminovaný paragraf samo nezpřesní, jak zaznělo na dnešním brífinku,“ uvedla mluvčí Rohlík.cz Michala Gregorová.

Ministr ani policisté nechtěli jmenovat konkrétní firmy, kde se při poslední akci zasahovalo. V médiích se objevily informace, že několik zadržených cizinců pracovalo například v Amazonu. Mluvčí společnosti Karel Taschner ČTK sdělil, že policisté kontrolovali zaměstnance jednoho z dodavatelů. „Tato kontrola nijak nenarušila provoz našich center v Dobrovízi. Dodavatel nám potvrdil, že všichni jeho kontrolovaní pracovníci mohli být po kontrole zařazeni zpět do služby,“ doplnil Taschner.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…