Po proslovu miliardáře a matematika Karla Janečka při vyhlašování hudebních cen Český slavík 2021 se v médiích i na sociálních sítích strhla bouře. Televize NOVA, která výsledky ankety přenášela v přímém přenosu, se distancovala od Janečkova proslovu, v němž vybízel, aby rodiče nenechali očkovat své děti a aby se společnost nenechala vystrašit a spojila se. A nadační fond, který miliardář spoluzakládal, s ním rovněž ukončil spolupráci. Avšak jiní tvrdí, že jsme svědky omezování svobody slova.
„Janeček měl právo vyjádřit svůj názor a neshledávám na jeho názorech nic, co by odporovalo normalitě. Ano, tento pohled na situaci je legitimní a myslím, že vůbec nevadilo, že zazněl. Mám pocit, že spíše vadí, že zazněl takto veřejně,“ řekl redakci například bývalý disident, bývalý poslanec, diplomat a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Právě jemu jako pamětníkovi a bojovníkovi proti minulému režimu reakce připomínají dobu před listopadem 1989.
„Samozřejmě v tomto případě je velice dobře vidět, jaký obrovský tlak z venku, nikoliv z České republiky, ale z Evropské unie a dalších je na tyto a další otázky, které souvisí s očkováním a s postupem, který je proti covidu. Vychází se z toho, že existuje jediný povolený názor a jediná povolená teorie, jak se to má dělat. Když se podíváme, co se děje, jedná se o návrat k totalitnímu myšlení, protože tehdy byl jediný povolený názor, a pokud někdo řekl něco jiného, tak dostal sankce. To je typická záležitost totalitního režimu před listopadem 1989,“ shrnul Bašta.
Tvrdá cenzura, která si s předlistopadovou nezadá
Postoj televize Nova, která tvrdí, že pořad pro ni zpracovala externí firma a že bude s právníky hledat cestu, zda „lze při dnešní mediální legislativě v budoucnu podobným excesům zabránit“, vidí jako zcela za hranicí. „Tento postup je zcela jednoznačně za hranicí. V tomto ohledu tady vládne nesmírně tvrdá cenzura, která si s tou předlistopadovou nezadá. V momentě, kdy se i médium musí veřejně distancovat od toho, co zaznělo při jeho vysílání, tak jsme se vrátili o 32 let zpět. Tendence vedou mimo jiné k tomu, aby se jediný povolený názor prosazoval silou a mocí, a ti, kdo nesouhlasí, se postupně stanou občany druhé kategorie. Jakmile na tohle přistoupíme, pak se nemůžeme bavit o tom, že žijeme v demokracii,“ varoval před dalším vývojem Jaroslav Bašta s tím, aby si lidé podobné věci nenechali líbit.
Na tom se shoduje s Ottou Černým, politickým vězněm minulého režimu a oceněným účastníkem tehdejšího třetího odboje. Známek o omezování svobody slova je podle něj hodně. „V podstatě je to cítit i ve vládní politice a tlaku, aby se veškerá vládní opatření týkala někoho, kdo se vymyká. Hlasy těch, kdo říkají něco jiného, aby se utlumily. I když není nařízena cenzura oficiální, tak provázanost jak médií, tak politiků směrem ven k Evropské unii je zcela jasná a prokazatelná. Řada politiků, které vidíme, je proamerická, proevropská a určitě nebudou prosazovat žádnou jinou politiku, než která souhlasí s jejich názory a jejich politickým směřováním. Tak či onak jsme se dočkali nějakého druhu cenzury už prostřednictvím Facebooku a médií,“ uvedl Otto Černý a připomněl termín autocenzura.
Autocenzura je zpět
„Říkalo se tomu autocenzura, kdy panoval oficiální dohled nad tiskem, ale nikoliv natvrdo. Tehdejší média se sama autocenzurovala. Oni věděli, kam až mohou zajít a kam už ne. Když by zašli dál, než bylo povoleno, co se smí, a co už ne. Dnes je to sice jiným způsobem a jiným směrem, ale výsledek je stejný,“ domnívá se bývalý odbojář. Přitom ale zůstává zdrženlivý, co se osoby Karla Janečka týká. „Když si člověk uvědomí jeho historii podnikání a politické angažovanosti... ale určitě má právo na svůj názor. Pokud ho vyslovil, věděl, co říká a věděl, jaká bouře se může strhnout. Osobně myslím, že se to dalo čekat – od mainstreamových médií se nedala čekat jiná reakce než distancování se od slov, která nekorespondují se současnou vládní politikou ohledně koronaviru,“ podotkl Otto Černý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová