Ministr školství Petr Gazdík (STAN) oznámil, že na konci měsíce ve vládě skončí. Zdůraznil, že se ničeho nedopustil, ale je si vědom toho, že zásah Policie ČR na Magistrátu hlavního města Prahy, ve kterém figurují i dnes již bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček a lobbista Michal Redl, vrhá na jeho osobu stín pochybností. S Redlem se Gazdík zná. Jde o lobbistu, který byl v minulosti spojen s dnes snad nejznámějším českým zločincem Radovanem Krejčířem.
Gazdík dal najevo, že v politice nejde jen o to, jak se věcí mají doopravdy, ale také jak vypadají. A jelikož cítí, že jeho kontakty s Redlem nevypadají dobře, rozhodl se nezatěžovat vládu a rezignovat na svůj post v kabinetu Petra Fialy (ODS).
Komentátor MF Dnes Petr Kolář ke Gazdíkovu rozhodnutí napsal, že šlo prakticky o nevyhnutelný krok.
„Úniky z policejních spisů dostávaly Petra Gazdíka do stále prekérnější situace. Jeho vysvětlování kontaktů s lidmi spojovanými s organizovaným zločinem začalo působit až komicky. V neděli asi i proto oznámil rezignaci. Ministru školství a místopředsedovi hnutí STAN Petru Gazdíkovi nejspíš nezbývalo nic jiného. Ostatně kdyby byl ještě v opozici, byl by zřejmě prvním, kdo by se dožadoval rezignace politika, který by se dostal do stejné situace. Gazdík se rád hlásí k tomu, že je skautem s přezdívkou Nek. Soudě dle vývoje událostí v korupční kauze okolo bývalého náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka a zlínského podnikatele Michala Redla by si ale klidně mohl začít říkat třeba Pohádkář. Anebo Kecal,“ napsal Petr Kolář.
Vycházel přitom z prvotních prohlášení Petra Gazdíka, že s Michalem Redlem nebyl na dovolené. Informace z policejních spisů však ukazují, že v březnu 2016 byl Gazdík s rodinou na dovolené v Alpách spolu se svým stranickým kolegou a kamarádem Stanislavem Polčákem. A tady Gazdík v rozhovoru pro Deník N přiznal, že v hotelu, kde bydleli, se mohl pohybovat i Redl.
Politolog Josef Mlejnek v komentáři pro Lidové noviny poznamenal, že kauza pánů Petra Hlubučka a Michala Redla je pro STAN tvrdou ranou, kterou povede buď k výrazné proměně celého hnutí, nebo k jeho pomalému usmrcení.
„Hnutí STAN v těchto dnech v mnohém připomíná ruský křižník Moskva. Hrdý koráb s ambicí zaujmout roli vlajkové lodi české politiky po sérii několika úderů nabírá vodu a klesá ke dnu. Kapitán Vít Rakušan se sice bude usilovně snažit odtáhnout poškozené plavidlo do přístavu a na mimořádném sjezdu zahájit jeho zásadní rekonstrukci, úspěch ovšem zdaleka nemá zaručen. Hnutí STAN totiž donedávna zdobil pel nevinnosti. Aféra Hlubuček však definitivně strhla papundeklovou fasádu a pod vnějším zdobným nátěrem se vyjevují hrůzné poměry připomínající spíše zlořečená devadesátá léta. A právě tento hrubě kontrastní rozpor může hnutí zasadit definitivní ránu,“ upozornil Mlejnek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp