Politolog Lebeda v televizi hovořil o Zemanovi. Padlo srovnání s Hitlerem

26.08.2013 21:34 | Zprávy

Česko patří k zemím, kde se jednotlivé vlády u moci střídají velmi často. „Ukazuje se, že se jedná o dlouhodobý, chronický systémový problém,“ prohlásil politolog Tomáš Lebeda v pořadu Hyde Park na ČT 24. Přestože se prý objevilo několik pokusů o návratu, žádný nebyl úspěšný. A situaci podle jeho názoru zhoršilo i zavedení přímé volby prezidenta.

Politolog Lebeda v televizi hovořil o Zemanovi. Padlo srovnání s Hitlerem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Přímá volba prezidenta je totiž podle Lebedy jeden z aspektů, který oslabuje postavení vlád a přispívá k jejich nestabilitě. Mezi hlavní důvody, které pády vlád způsobují, patří dle jeho slov systémový problém a přítomnost KSČM. „Jedná se o subjekt, na kterém panuje shoda, že ho nelze vzít do žádné koalice. Strany pak musejí tvořit koalice se stranami, s nimiž úplně ideově nesouhlasí,“ upřesnil.

V zemi dále podle politologa platí ne úplně vhodný typ demokracie. „Pro Českou republiku by byl vhodnější více disproporční volební systém pro Poslaneckou sněmovnu, který usnadňuje sestavování vlády,“ míní. V případě Senátu by prý naopak uvítal více poměrný volební systém, na jehož základě by senátoři představovali lehkou korekci pro sněmovnu, ale zároveň by nepodkopávali vládu.

K vládním nestabilitám podle Lebedy navíc přispívá i vnitřní nedisciplinovanost jednotlivých politických stran. „Drolí se zevnitř a to celou situaci jen zhoršuje,“ poukázal. Myslí si však, že prezident Miloš Zeman neusiluje o to, aby se pozice vlády upevnila, ba naopak.

Volby zřejmě ovládne levice

Lebeda očekává, že blížící se předčasné volby budou spíše záležitostí levice. Po sedmi letech vlády pravice by bylo prý velmi nelogické, kdyby levicové strany ve volebním klání neuspěly. Největší neznámou představují prý pravicoví voliči. „Mnozí nebudou chtít volit ODS, přestanou věřit TOP 09 a budou hledat alternativu,“ předpokládá s tím, že je možné, že řada z nich ani k urnám nedorazí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…