Každoroční připomínka „Vítězného února“ tentokrát rozvířila vody více než v minulých letech a celá věc může skončit až u soudu. Tentokrát se u hrobu Klementa Gottwalda na pražských Olšanských hřbitovech nezpívala internacionála, ani nezazněly žádné plamenné projevy chválící bývalý režim.
Naopak ze strany komunistů padla dvě trestní oznámení. Důvodem k tomu má být chování odpůrců komunistické ideologie, kteří na hrobu bývalého prezidenta Gottwalda uspořádali antikomunistický happening, a to podle popisu, jenž v reportáži přinesly ParlamentníListy.cz.
Žádný tanec na hrobě se nekonal, šlo o popis atmosféry
Místo příznivců „prvního dělnického prezidenta“ se u hrobu, v němž je s dalšími komunistickými funkcionáři pohřben, sešlo více odpůrců. Ti toho náležitě využili a obložili hrob svými transparenty, přičemž na jednom z nich byl vyobrazen hákový kříž a rudá hvězda se srpem a kladivem a mezi těmito dvěma symboly bylo rovnítko. A právě nacistický symbol byl jedním z podnětů, které měly oznamovatele vést k podání trestního oznámení.
Druhým podnětem podle jejich vyjádření měl být údajný tanec přímo na hrobě někdejšího prezidenta. Toto tvrzení je odůvodněno právě reportáží ParlamentníchListů.cz, která ale o tanci na hrobě přímo nemluví. Reportáž ve své poslední větě říká, že „Někteří z antikomunistů si na Gottwaldově hrobě s očividnou chutí téměř zatančili“.
„Z článku, kterým jsem reportoval o happeningu protikomunistických aktivistů u hrobu Klementa Gottwalda, rozhodně nevyplývá, že by se na hrobě tančilo. Ve výše uvedené větě z reportáže je zásadní slovo téměř. I nepříliš intelektuálně zatíženému jedinci musí být jasné, že reportáž je žánr, ve kterém autor popisuje nikoli pouze průběh, ale i celkovou atmosféru dané akce. V tomto případě byla atmosféra velmi akční, odhodlaná a stejně tak velmi neformální,“ řekl k věci autor reportáže Radim Panenka.
Kubáček za kauzou vidí blížící se volby
„Vedle toho naprosto odmítám tvrzení sdružení ProtiAlt a Nadačního fondu Milana Paumera, že jsem aktivisty 'v naději na získání výživnějšího materiálu' k čemukoli popichoval, tím spíš jsem nikoho nevyzýval, aby kohokoli fyzicky napadl. Toto tvrzení považuji za opovážlivou lež, která nemá s pravdou společného vůbec nic a nelze ji omluvit ani strachem aktivistů z trestního oznámení. Nejen při společném focení na hrobě nebožtíka Gottwalda působili dojmem, že jsou poněkud odvážnější,“ ohradil se redaktor ParlamentníchListů.cz Radim Panenka.
Politolog Jan Kubáček vývoj s vzájemným podáváním trestních oznámení bere jako předvolební kolorit, kdy se využívají témata komunismu, antikomunismu a dekomunizace. „V souvislosti s předvolební rétorikou se to objeví vždy,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček.
„Zejména teď vnímám aktivitu ze strany komunistické strany jako snahu přebít vystupování, argumentaci a obecně dlouhodobé názory poslankyně Semelové. Teď proto přicházejí s protitahem, aby mohli dokumentovat, že i oni jsou obětí, že i oni jsou pod veřejným tlakem, a že ti, co je kritizují, se chovají obdobně,“ míní politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek