"Pro mě byl především velkou morální autoritou ve veřejném životě, v politice. To po něm zůstane jako poselství. Politika nebyla pro Václava Havla nikdy mocenskou hrou, ale vždy bojem o hodnoty. I když už nebyl prezidentem, tak do poslední chvíle vyjadřoval solidaritu s lidmi, kteří na celém světě bojují o lidská práva," řekl Mazowiecki Lidovým novinám.
Měl se prý s Havlem setkat, když do Česka naposledy zavítal Dalajláma. Ale nemohl přijet. "Byl jsem nemocen a bohužel jsem nemohl
přijet, čehož lituji. Nevěděl jsem, že to mělo být naše poslední setkání," podotkl.
Po Havlovi tu podle něj zůstane velký odkaz. "Zůstane tu jeho literární dílo, nejen jeho hry, ale i jeho literární dílo morálně-politické. Jeho skvělý esej "Moc bezmocných“, ve kterém říká, že totalitní moc může prohrát s lidmi, kteří sice nemají v rukou sílu, ale mají pravdu. A to je trvalé poselství pro lidi, kteří musí žít v totalitě a proti této totalitě se staví. Poselstvím, že je sice třeba hledat různé způsoby boje s totalitou, ale tím nejdůležitějším je "život v pravdě“, mluvit pravdu, být solidární s jinými lidmi. To považuji za Havlův hlavní odkaz pro lidi na celém světě."
Politika s vyššími hodnotami a s vyššími morálními zásadami, jen taková podle Mazowieckého má smysl. Právě takovou provozoval Havel. A právě k takové se prý svět zase brzy musí vrátit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par