Zemědělci po celé Evropě demonstrují kvůli řadě stížností, včetně omezení, která na ně uvalují opatření Evropské unie zaměřená na boj proti změně klimatu, a toho, co zemědělci označují za nekalou konkurenci ze zahraničí – zejména z Ukrajiny, když byla po rozhodnutí Evropské unie v roce 2022 zrušena cla na dovoz ukrajinských potravin.
Zemědělci v Polsku se rozhodli vyhlásit totální blokádu polsko-ukrajinských hranic. Blokáda, která platí od 20. února, na Ukrajině vyvolala hněv. Poté, co polští zemědělci vysypali obilí na železniční trati napsal ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov na X, že se jedná jen o „další politickou provokaci, jejímž cílem je rozdělit naše národy“.
The scattering of Ukrainian grain on the railroad tracks is another political provocation aimed at dividing our nations.
— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) February 20, 2024
For 2 years, Ukrainian farmers have been harvesting grain in bulletproof vests, under rocket attacks and mine danger. And the Ukrainian army has literally… pic.twitter.com/swu4tLW1hM
Už v úterý Kubrakov varoval před eskalací situace, kterou Rusové dle jeho názoru pouze využijí „k rozdělení evropské jednoty“. Vyzval polskou vládu, aby protesty nepodporovala, Kubrakov se dožadoval její okamžité reakce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.