Pomoc vlády? Museli by prý dát desetkrát tolik. A s „rezervami“ je to jinak

23.08.2022 11:56 | On-line

Ceny plynu zůstávají vysoké. Na CNN Prima News o nich hovořil energetický expert, dřívější náměstek ministra pro energetiku Vratislav Ludvík. Cenu dle něho šponují malí nákupčí, které podezírá, že slouží Gazpromu. Jako řešení vidí pozastavení burzy s plynem a celoevropský nákup plynu, zejména LNG. Vládu pak chválí, že přispívá chudým, ale pokud by obyvatelstvo nemělo pocítit krizi, tak by vláda musela vynaložit desetkrát tolik. A na jak dlouho vydrží v zimě 240 milionů kubíků, kterými se vláda holedbala? „Na málo,“ odpověděl pesimisticky expert.

Pomoc vlády? Museli by prý dát desetkrát tolik. A s „rezervami“ je to jinak
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Expert na energie a plyn Vratislav Ludvík

Ludvík hned na začátku upozornil, že v roce 2019 Rusko exportovalo 550 milionů kubíků plynu denně zatímco dnes exportuje pouhých 80 milionů denně, jde tedy o sedminásobný pokles. „Ve své podstatě to vypadá tak, že ruský plyn není skoro žádný v Evropě,“ komentoval a dodal, že jak se všichni obávají toho, že Rusové zavřou plyn, tak to se v podstatě stalo. Ruský plyn už odebírá jen Německo, které ho má nedostatek, a pak Slovensko a Maďarsko, které jsou na tom relativně dobře, a také Rakousko, Srbsko a Česká republika. To je všechno. Francie a Itálie ruský plyn nedostává, Německo dle Ludvíka dostává zbytky a Skandinávie je odříznuta celá.

Moderátorka se pak zeptala, kdy se cena plynu zastaví. „Já přemýšlím, jestli se mám v téhle chvíli rozčílit, nebo ne,“ povzdechl si expert. Podle něho je zvýšení ceny umělé. Plyn z Ruska sice není, do Evropy ovšem proudí plyn z Norska, z Alžíru, z USA, Emirátů atd. Dovoz na evropskou spotřebu je prý kryt z 90 %. „Proto je divné, že k takovému vývoji dochází,“ soudí a má vysvětlení. Tím je účelová deformace cen na burze. „Znamená to, že tam musí existovat subjekty, které jsou podporovány ruským Gazpromem a ty subjekty, byť by byly malé, tak šroubují cenu směrem vzhůru na aukcích. A případné nedostatky financí jsou kryty z výnosů Gazpromu,“ teoretizoval Ludvík.

Pokud by chtěl situaci vyřešit „rychle a trvale“, tak by Ludvík dočasně odebral burzám licenci na dovoz a prodej plynu. Míní tím lipskou a rotterdamskou burzu a dočasně by znamenalo na půl roku nebo tři čtvrtě. Také by zavedl dlouho slibovaný společný nákup plynu pro celou EU. To by vyžadovalo vytvoření organizace, ve které by museli být jak plynárníci, tak obchodníci. Je totiž dle experta rozdíl, zda se kupuje 450 miliard metrů krychlových nebo 15 či 20.

Ludvík věří, že zastavení burzy a malých „škodlivých“ prodejců plynů a současně zavedení společného nákupu plynu by poslalo cenu plynu dolů nejméně čtyřnásobně za méně než půl roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

23:15 Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

Miloš Zeman byl hostem v pořadu Napřímo na TN.cz, kde se vyjádřil k volbám v USA a k vítězství Donal…