Ponořte se s námi do bahna 90. let. Vzduchem lítaly miliony a podnikatelé s vazbami na politiku vládli…

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.10.2021 15:05 | Kauza

Rozhodování v procesu fondu CONSUS a snaha neobnovit za žádnou cenu trestní řízení má hned několik důvodů. Podle Jana Mareše jsou to omyly nebo úmyslné přehmaty soudců Kamila Kydalky a Pavla Zelenky. Ani jeden z těchto soudců prý nevedl řádně řízení a nedodržoval trestní řád. Příkladem budiž absurdní situace s akciemi ŽĎASu.

Ponořte se s námi do bahna 90. let. Vzduchem lítaly miliony a podnikatelé s vazbami na politiku vládli…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf

Ani byste neřekli, že člověk, který proti vám sedí, je z hlediska zákona takový zločinec. Podle soudu však je. Jan Mareš, doktor filozofie, otec čtyř dětí, si prožil své. Stačilo málo. Aby se nevědomky ocitl u firmy, jejíž peníze prý tekly i do sociální demokracie. Redakce ho kvůli abnormální zajímavosti vyprávění požádala o stručný popis uplynulých dekád. V textu jsou uváděny konkrétní právní materiály, přičemž řadu z nich viděly PL na vlastní oči.

Po podnikání v Rusku s náhradními díly se podle svých slov rozhodl stát se akcionářem nějakého fondu. „Vybrali jsme si na doporučení makléře Karla Šimsy fond CONSUS, kde on sám předtím pracoval. Tvrdil, že jistý PhDr. Šlajer nevede účetnictví, fond tuneluje, a že je třeba tam nastavit pořádek. Tak jsme nakoupili dvacet procent a stali se největšími akcionáři dotyčného fondu Consus. Bohužel bez jakýchkoliv práv,“ podotýká doktor Mareš.

A tak začal celý jeho příběh. Jedno chybné rozhodnutí a další více než dvacet zničených let.

Mareš pro ParlamentníListy.cz postupně odhaluje jednotlivé scény z celého případu. Jak se k akciím fondu Consus dostal, pro PL vysvětlil před měsícem. Interní dění z fondu, zásah policie a ztracené a znovu objevené smlouvy také. Dnes odkrývá jedno z mnoha zvláštních rozhodnutí soudu.

„Poté, co byla podepsána kupní smlouva na prodej těchto a dalších akcií a byly také zaplaceny peníze za akcie ŽĎASu, jejichž hodnota přesahovala 20 milionů korun, se akcie nacházely v depozitu obchodníka s cennými papíry – firmy Gaudea a.s. V tu dobu ale došlo ke změně obchodovatelnosti těchto akcií a nemohly být nikam převedeny. Firma Gaudea je měla na účtu a nemohla s nimi nakládat. Stejně tak nemohly být nikam převedeny a v depozitu byly vlastnictvím Středoevropské burzovní a.s.,“ vysvětluje Mareš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…